• jobDent jobDENT
  giełda pracy

  najnowsze oferty pracy

  Szukam pracy

 • kursDent kursDENT
  szukaj szkoleń

  najnowsze oferty szkoleń

PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Europejski Dzień Periodontologii: alert dla 80 proc. dorosłych Europejczyków

ms
11-05-2016, 16:51
Europejski Dzień Periodontologii: alert dla 80 proc. dorosłych Europejczyków 12 maja Europejski Dzień Periodontologii
Ośmiu na dziesięciu Europejczyków po 35 roku życia ma mniejsze lub większe problemy zdrowotne spowodowane chorobami przyzębia. Wiedza ta nie jest powszechnienie znana. To powód, dla którego Europejska Federacja Periodontologiczna ustanowiła 12 maja Europejskim Dniem Periodontologii. To już dzisiaj.

Dla dentystów przygnębiający związek pomiędzy chorobami przyzębia, a ogólnym stanem zdrowia jest oczywisty, istnieje nadzieja, że dla lekarzy, którzy nie studiowali stomatologii - również. Nadzieja ta staje się płonną, gdy pod uwagę brany jest poziom wiedzy w tym względzie, reprezentowany przez zdecydowaną większość społeczeństwa.

Wiarygodne badania epidemiologiczne, retrospektywne, prospektywne, prowadzone także w Polsce, potwierdzają, że ryzyko wystąpienia problemów z sercem u osób, cierpiących na choroby przyzębia, jest od 20 do nawet 70 proc. wyższe niż średnio w społeczeństwie. Niebezpieczeństwo to dotyczy głównie  mężczyzn po 50. roku życia.

Nie koniec na tym. Coraz więcej dowodów świadczy o tym, że także rak trzustki, choroba Parkinsona oraz choroba Alzhaimera mogą być następstwem zapalenia przyzębia. Do czynników ryzyka należą, oprócz uwarunkowań genetycznych, także: wiek, płeć, a nawet status społeczny, przede wszystkim zaś: palenie tytoniu, cukrzyca, stres, osteoporoza.

Z pewnością każdy lekarz rodzinny powinien zainteresować się stanem zdrowia jamy ustnej pacjentów. Czy tak jest istotnie? Niestety nie. Sytuacja taka po części wynika z braku czasu na poszerzoną diagnozę, po części zaś z ignorowania wpływu kondycji przyzębia na ogólny stan zdrowia człowieka.

Periodontolodzy nie rozkładają rąk. Zaradzić złu ma m.in. organizowany od trzech lat 12 maja Europejski Dzień Periodontologii. Po co? Po to, aby uświadamiać, ostrzegać, instruować Europejczyków, że w dużej mierze to oni sami mogą zadbać o należytą kondycję swojego życia według zasady: Periodontal health for a better life.

Europejska Federacja Periodontologiczna (European Federation of Periodontology – EFP) wymienia 19 państw, w których 12 maja prowadzone będą kampanie informacyjne, mające stać się orężem w walce z chorobami przyzębia. Będą zatem: akcje ulotkowe, plakaty, debaty w programach telewizyjnych i radiowych, projekcje multimedialne prezentowane na ulicach europejskich miast, przede wszystkim zaś zmasowane badania profilaktyczne, realizowane społecznie przez dentystów. Szkoda, że Europejska Federacja Periodontologiczna wśród 19 państw, w których wiele dziać się będzie 12 maja w kwestii spopularyzowania wiedzy o chorobach przyzębia, nie wymienia Polski.

Czytaj także: FDI w Europejskim Dniu Periodontologii
Paradontoza, co o niej wiadomo

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
periodontologia   Renata Górska   choroby przyzębia  

POLECAMY W SERWISACH