• jobDent jobDENT
    giełda pracy

    najnowsze oferty pracy

    Szukam pracy

  • kursDent kursDENT
    szukaj szkoleń
PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Europejska Federacja Periodontologiczna walczy z chorobami przyzębia i próchnicą

kan
16-05-2018, 10:53
Europejska Federacja Periodontologiczna walczy z chorobami przyzębia i próchnicą Choroby przyzębia to problem 10 proc. ludzi na całym świecie
Polskie Towarzystwo Periodontologiczne bierze udział nowym projekcie Europejskiej Federacji Periodontologicznej. Jego celem jest zwiększenie skuteczności przeciwdziałania i leczenia chorób przyzębia i próchnicy.

Pomysł na sam projekt powstał w 2016 r. podczas warsztatów organizowanych przez Europejską Federację Periodontologii w Hiszpanii, których tematem były choroby przyzębia w aspekcie próchnicy.
Nie przypadkiem - zarówno choroby przyzębia jak i próchnica to największe problemy stomatologiczne na świecie. Obie te choroby są ze sobą powiązane, mają podobną etiologię i profilaktykę, obie prowadzą do utraty zębów jeśli są nieleczone.

Stworzono cztery grupy badawcze, które zajmowały się:
- miejscowymi przyczynami chorób przyzębia i próchnicy,
- chorobami ogólnymi, które mogą zwiększać ryzyko obu tych jednostek chorobowych,
- profilaktyką,
- problemem opieki medycznej nad starzejącą się populacją.

Wyniki prac tych grup badawczych zostały opublikowane  i na podstawie tego raportu EFP rozpoczęła nowy projekt. 

W ramach tego projektu zostaną przygotowane materiały informacyjne przeznaczone dla lekarzy dentystów, średniego personelu medycznego oraz naukowców badających te problemy, rekomendacje dla pacjentów, a także dla polityków, by tworzyli przepisy które skutecznie zmniejszą zachorowalność na te choroby i zwiększą społeczną świadomość na ten temat.

Na kolejnym etapie materiały zostaną przekazane do krajowych towarzystw periodonotologicznych, których zadaniem będzie  ich upowszechnianie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH