PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

ERO o relacjach lekarz dentysta – technik dentystyczny

ms
23-04-2017, 19:14
ERO o relacjach lekarz dentysta – technik dentystyczny dr Anna Lella prezydent ERO wraz z członkami zarządu (foto: archiwum)
21 i 22 kwietnia w Genewie odbyła się Sesja Plenarna Europejskiej Regionalnej  Organizacji Światowej Federacji Dentystycznej (ERO-FDI), na czele której stoi polski lekarz stomatolog - dr Anna Lella.

O czym dyskutowano podczas tegorocznej wiosennej sesji ERO?

W trakcie dwudniowego posiedzenia, poprzedzonego spotkaniami zarządu ERO oraz jej grup roboczych, delegaci ERO z całej Europy przyjęli raporty grup roboczych i zapoznali się z dalszymi planami ich prac, a także przyjęli „Stanowisko w sprawie profilu zawodowego technika dentystycznego i jego relacji z lekarzem dentystą”. Stanowisko to zostało przygotowane przez grupę roboczą ERO ds. zespołu stomatologicznego i jest kontynuacją działań tego zespołu, który wcześniej opracował przyjęte przez ERO stanowiska dotyczące profilów zawodowych asystentek i higienistek stomatologicznych.

W dokumencie ERO podkreśla, że technik dentystyczny wchodzi w skład szeroko pojętego zespołu stomatologicznego nawet, jeśli nie jest członkiem personelu praktyki stomatologicznej. Technik przygotowuje wyroby medyczne, działając na zlecenie lekarza dentysty i ściśle według jego instrukcji. Mając na celu zapewnianie pacjentom możliwie najlepszej opieki stomatologicznej, lekarz dentysta powinien korzystać z usług odpowiednio wykwalifikowanych techników.

Jednocześnie ERO w przyjętym stanowisku sprzeciwia się temu, aby technicy dentystyczni podejmowali się diagnozowania oraz leczenia pacjentów, a także wszelkim programom kształcenia, które miałyby na celu  nadawanie technikom uprawnień do samodzielnego udzielania pacjentom świadczeń zdrowotnych. ERO przestrzega władze w poszczególnych państwach, że wszelkie próby przyznawania technikom takich uprawnień skutkować mogą konsekwencjami dla zdrowia i bezpieczeństwa pacjentów.

  Zarząd ERO w towarzystwie prezydenta FDI - Patricka Hescota

Inne zagadnienia, poruszane podczas posiedzenia w Genewie, pod przewodnictwem prezydent ERO, dr Anny Lelli:
- przedstawiciele grupy roboczej ds. wolnej praktyki stomatologicznej przedstawili wstępne rezultaty ankiety na temat aktualnej sytuacji praktyk stomatologicznych w poszczególnych państwach Europy w kontekście zmian zachodzących w sektorze opieki stomatologicznej polegających na napływie kapitału zewnętrznego i tworzeniu wielostanowiskowych placówek stomatologicznych oraz sieci  - szczegółowe wyniki zostaną wkrótce omówione w obszernym artykule;

SŁOWA KLUCZOWE
Anna Lella   ERO-FDI   technik dentystyczny  

POLECAMY W SERWISACH