• jobDent jobDENT
  giełda pracy

  najnowsze oferty pracy

  Szukam pracy

 • kursDent kursDENT
  szukaj szkoleń

  najnowsze oferty szkoleń

PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

ERO FDI: powstał dokument „Profile of dental higienist"

NRL,ms
29-05-2015, 08:08
ERO FDI: powstał dokument „Profile of dental higienist ERO FDI
Zawód higienistki stomatologicznej nie należy do profesji regulowanych dyrektywą unijną i dlatego należy określić dla osób w nim pracujących m.in. minimum wykształcenia i stażu - ustalili delegaci obradujący podczas wiosennej sesji plenarnej Europejskiej Organizacji Regionalnej Światowej Federacji Dentystycznej (ERO FDI) w Tbilisi. W efekcie dyskusji powstał dokument „Profile of dental higienist" jednomyślnie przyjęty przez uczestników obrad

Określenie profilem zawodu higienistki nie jest proste, ze względu na zróżnicowaną sytuację higienistek w Europie i to zarówno pod względem wykształcenia, jak i modelu pracy. Trzeba pamiętać, że w niektórych krajach mogą one pracować samodzielnie.

Uczestnicy obrad uznali, że skoro higienistka stomatologiczna nie należy do zawodu regulowanego dyrektywą unijną, należy określić dla przedstawicieli tej profesji minimum wykształcenia i stażu.

- W celu zapewnienia odpowiedniej opieki, zdecydowanie optujemy za pracą higienistek pod nadzorem - postulowali delegaci w trakcie obrad ERO FDI. Delegowanie „tak" zastępowanie „nie" - to nadrzędna zasada profilu zawodu higienistki - dowodzono podczas dyskusji członków Grupy ds. Zespołu Stomatologicznego.

Grupa opracowała dokument, który określa: - obszar działania higienistki; - wyposażenie gabinetu; - minimum edukacyjne i staż (określone na 300 godzin); - egzamin końcowy; - kształcenie ustawiczne.

Przedstawiciel Francji dr Roland L'Herron zaprotestował przeciw uprawnieniom higienistek pozwalającym im na prace w jamie ustnej pacjenta i działania lecznicze w chorobach przyzębia, a także wykonywanie takich zabiegów jak lakowanie.

Różnice stanowisk nie okazały się tak istotne, zważywszy, że przewodniczący grupy dr. Edoardo Cavalle wyjaśnił, iż powstały dokument to narzędzie, które może być wykorzystane w niektórych państwach (w razie potrzeby). Przyznał on, że każdy kraj ma wewnętrzne regulacje, ale opracowany zbiór zasad może być pomocny w rozmowach z decydentami, jako wyrażenie opinii lekarzy dentystów. Belgia na przykład, idąc własną drogą, ustanowiła zawód dental preventive asistans, aby nie używać nawet wyrazu „higienistki".

Po drobnych korektach, uwzgledniających zgłoszone uwagi, jednogłośnie przyjęto dokument: Profile of dental higienist jednomyślnie.

Czytaj także: Dr n zdr. Danuta Kaczmarska: zagrożona przyszłość zawodu asystentki stomatologicznej, to zagrożenie dla bezpieczeństwa pacjenta

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
ERO-FDI   higienistka stomatologiczna   Anna Lella  

POLECAMY W SERWISACH