PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

ERO – CED: zbieżne interesy, zbieżne zadania, ale…

ms
02-01-2017, 08:30
ERO – CED: zbieżne interesy, zbieżne zadania, ale… ERO - CED w relacjach
Dzięki uprzejmości prezydent ERO - dr Anny Lelli, zamieszczamy najważniejsze informacje dotyczące dwóch - europejskich w nazwie - organizacji, reprezentujących poglądy i interesy lekarzy dentystów. Są to ERO European Regional Organization of FDI oraz CED Council of European Dentists.

Relacje ERO – CED
Z organizacyjnego i formalnoprawnego punktu widzenia ERO-FDI - Europejska Organizacja Regionalna Światowej Federacji Dentystycznej (European Regional Organization of FDI) oraz CED - Rada Europejskich Lekarzy Dentystów (Council of European Dentists) są odrębnymi organizacjami lekarsko-dentystycznymi.

W pewnym sensie obecna CED wywodzi się z ERO (historycznie), choć są to odrębne organizacje. Większość krajowych organizacji stomatologów jest członkiem zarówno ERO jak i CED. To oznacza także, iż delegatami na posiedzenia obu organizacji są z niektórych państw te same osoby – choć nie jest to regułą.
Należy wspomnieć chociażby, że dr Orlando Monteiro da Silva z Portugalii był prezesem CED, a później został prezydentem FDI.

ERO i CED mają odrębne struktury organizacyjne i odrębnie się spotykają – chociaż były w przeszłości podejmowane próby wspólnych posiedzeń np. w Porto w 2007 r. Uznano jednak, że to za duże obciążenie tematyczne, i co za tym idzie, czasowe dla delegatów i organizatorów.
Poza tym członkowie ERO, nie należący do CED (państwa spoza UE), nie zawsze są zainteresowani tematyką posiedzeń CED.

 

ERO: European Regional Organization of FDI

Usytuowanie
ERO jest organizacją działającą w strukturach Światowej Federacji Dentystycznej, FDI jako jedna z jej organizacji regionalnych, których działalność przewiduje konstytucja FDI.
ERO jest zarejestrowana jako stowarzyszenie w Szwajcarii na podstawie tamtejszego prawa – w Szwajcarii działa sekretariat ERO, obsługiwany przez jedną osobę (pracującą na rzecz ERO w niepełnym wymiarze czasu).
Działalność ERO w głównej mierze opiera się na osobistym zaangażowaniu i pracy przedstawicieli (delegatów) poszczególnych organizacji członkowskich.

Członkowie
ERO skupia główne krajowe organizacje stomatologiczne z Europy należące do FDI (chodzi o państwa z Europy wg definicji WHO, tj. z uwzględnieniem wszystkich byłych republik ZSRR oraz Izraela). Obecnie do ERO-FDI należą, jako regularni członkowie, organizacje z 38 państw.

Geneza i rozwój
ERO zaistniało jako pierwsza regionalna organizacja FDI. Formalne powstanie ERO-FDI to rok 1964, jednak początki sięgają roku 1955, gdy w FDI powołano Specjalną Komisję ds. Współpracy Europejskiej.

SŁOWA KLUCZOWE
zawód_dentysty   Anna Lella   CED   ERO-FDI  

POLECAMY W SERWISACH