PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Elbląg: gabinet stomatologiczny z tradycjami dla niepełnosprawnych

ms
10-11-2016, 07:24
Elbląg: gabinet stomatologiczny z tradycjami dla niepełnosprawnych Fundacja Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym im. Matki Teresy z Kalkuty w Elblągu leczy zęby dzieciom
Fundacja Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym im. Matki Teresy z Kalkuty w Elblągu od 20 lat prowadzi gabinet stomatologiczny z myślą o dzieciach i młodzieży niepełnosprawnej.

Początkowo gabinet nie był finansowany ze środków publicznych. Przez pierwsze lata działał dzięki: funduszom pozyskanym od sponsorów, składkom założycielskim, koncertom charytatywnym i aukcjom oraz wsparciu PFRON i ówczesnych władz  miasta.

W 1998 r. Fundacja zarejestrowała gabinet stomatologiczny, jako niepubliczny zakład służby zdrowia i podpisała umowę z Warmińsko–Mazurską Kasą Chorych na preferencyjnych wówczas warunkach, na świadczenia standardowe i protetyczne.
W zakresie realizacji świadczeń ponadstandardowych Fundacja musiała nadal radzić sobie sama, organizując różnorodne akcje i licząc na sponsorów.

Od kilku lat Fundacja ma zawarty kontrakt z NFZ na świadczenia stomatologiczne dla dzieci młodzieży do lat 18 oraz na leczenie ogólnostomatologiczne dorosłych ze szczególnym uwzględnieniem osób niepełnosprawnych.

W gabinecie pracuje dwóch lekarzy stomatologów i wykwalifikowana higienistka stomatologiczna.

Gabinet jest dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Rocznie przez gabinet przewija się ponad 1000 osób. Trafiają tu głównie dzieci autystyczne,  z porażeniem mózgowym, zespołem Downa, dzieci z domów pomocy społecznej oraz z domów dziecka.

- Nasi pacjenci wymagają wiele cierpliwości, życzliwości i delikatności. Często dopiero po kilku wizytach przezwyciężają strach i bez oporów siadają na fotel dentystyczny, ale jak już zdobędzie się ich zaufanie są bardzo wdzięcznymi pacjentami. Staramy się każdemu z nich zapewnić profesjonalną opiekę i poświecić odpowiednią ilość czasu – mówi lek. dent. Natalia Gabriel–Szaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH