PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Ekspresowa profilaktyka w szkole w ocenie NFZ

ms
30-06-2014, 07:56
Ekspresowa profilaktyka w szkole w ocenie NFZ Ekspresowa profilaktyka w szkole w ocenie NFZ (foto: sxc)
Przegląd zębów ok. 300 dzieci w dwie godziny z jednego z pabianickich gimnazjów podjęła się dentystka z Łodzi, twierdząc, że taka procedura jest zgodna z przepisami NFZ. Łódzki OW NFZ, na terenie którego realizowane były błyskawiczne przeglądy, jest zszokowany zaistniałą sytuacją i stanowczo dementuje informację, że przyzwala na tego typu akcje profilaktyczne.

- Nie widzę tu żadnej afery. Wychodzimy do pacjentów - przecież lekarz może pójść na wizytę domową. NFZ ma tu jakąś lukę, a ja działam w dobrej wierze - mówiła mediom dentystka Ta sama dentystka miała robić kolejne zabiegi fluoryzacyjno - przeglądowe.

Zdarzenie to opisywaliśmy tutaj

W związku z zaistniałą sytuacją inspektorzy ŁOW NFZ skontrolowali czterech świadczeniodawców. Okazało się, że świadczeniodawcy rozliczali usługi niezgodnie z zawartymi umowami. Przeprowadzane zbiorowo u dzieci w szkołach zabiegi profilaktyczne (szczotkowanie zębów lub płukanie jamy ustnej preparatami fluorkowymi) rozliczane były jako lakierowanie zębów (36 zł jeśli jest robione raz na kwartał, tego typu zabiegi mogą być realizowane nawet cztery razy do roku).
Z medycznego punktu widzenia zabieg wykonywany powinien być indywidualnie u każdego pacjenta przez lekarza dentystę w gabinecie stomatologicznym.

Są już pierwsze decyzje w sprawie przedsiębiorczej dentystki. ŁOW NFZ nakazał skontrolowanym. świadczeniodawcom zwrot nienależnie rozliczonych środków oraz nałożył na nich kary (średnio po ok. 20 tys. zł). Ponadto ŁOW NFZ, skierował do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH