• jobDent jobDENT
  giełda pracy

  najnowsze oferty pracy

  Szukam pracy

 • kursDent kursDENT
  szukaj szkoleń

  najnowsze oferty szkoleń

PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Eksperci o skutkach próchnicy zębów mlecznych: edukować i jeszcze raz edukować

kan
30-01-2017, 12:24
Eksperci o skutkach próchnicy zębów mlecznych: edukować i jeszcze raz edukować Próchnica zębów mlecznych to poważny problem, zaniedbywany przez rodziców (fot. pixabay)
Ponad połowa Polaków uważa, że nie warto wydawać pieniędzy na leczenie zębów mlecznych, wynika z sondy przeprowadzonej przez klinikę Dentim Kids w Katowicach. Badanie objęło 300 rodziców dzieci w wieku od 3 do 7 lat.

Powodem tego zaniedbania jest przekonanie, że mleczaki i tak wypadną, więc nie warto ich leczyć. Regularne wizyty u dentysty z 3, 4 czy 5-latkiem deklaruje dziś zaledwie 39 proc. rodziców, cytuje wyniki badania portal dziennik.pl.

Jak podkreśla w rozmowie z dziennikiem.pl Marta Szymańska-Pawelec ekspert Dentim Kids w Katowicach jest to duży błąd rodziców. Próchnica prowadzi do wielu powikłań. Jeśli rozwija się na zębach mlecznych, najpewniej zaatakuje także zęby stałe. Wpływa także na organizm malucha.

Ten argument rzadko jednak trafia do rodziców. Aż 87 proc. jest zdania, że próchnica mleczaków to problem, który rozwiązuje się sam wraz z wypadnięciem zębów.

Oto skutki nieleczonej próchnicy zębów mlecznych:
- zaburzony proces żucia, który przyczynia się np. do częstych bólów brzucha, biegunek i niestrawności,
- ogniska bakteryjne w jamie ustnej mogą powodować  nawracające infekcje górnych dróg oddechowych, schorzenia sercowo-naczyniowe, stany zapalne nerek, a nawet zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, ropowice, czy ich następstwa, które stanowią stany zagrożenia życia,
- zaburzony rozwój kości szczęk, wady zgryzu, a także zaburzone wyżynanie się zębów stałych,
- stany zapalne błony śluzowej oraz zapalenie dziąseł,
- próchnica może mieć także wpływ wzrost dziecka.

Wbrew powszechnym opiniom większość zębów mlecznych powinna pozostać w jamie ustnej dziecka nawet do 10. roku życia. Przedwczesna ekstrakcja trzonowców i kłów mlecznych spowodowana ich zniszczeniem może przyczynić się do rozwoju wady zgryzu. Dlatego mleczaki przyjęło się dziś leczyć tak samo, jak zęby stałe. 

Profilaktyki tyle co kot napłakał
Zaledwie 15 proc. rodziców potrafi wskazać zabiegi, jakie należy wykonać u dziecka, żeby zabezpieczyć zęby mleczne. Tymczasem nawet już u 2-3 latka powinno wykonać się pierwszą fluoryzację. Niestety, wykonanie nawet takiego zabiegu u dziecka z zębami mlecznymi deklaruje dziś zaledwie 7 proc. rodziców.

Trochę lepiej jest z higieną. Aż 47 proc. deklaruje, że ich dziecko myje zęby więcej niż dwa razy dziennie. Nie oznacza to jeszcze, że zęby są zdrowe. Wielu rodziców zwleka z pierwszymi wizytami. Ponad 40 proc. rodziców na pierwszą wizytę  udaje się dopiero z 5-6-letnim dzieckiem, najczęściej z powodu bólu lub stanu zapalnego. Wizyty z 2, 3 czy 4-latkami to zaledwie 27 proc. przypadków.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH