PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Dzień zdrowych dziąseł

en
03-08-2016, 11:50
Dzień zdrowych dziąseł Wiedza o znaczeniu zdrowych dziąseł nadal elitarna
Europejskia Federacja Periodontologiczna (EFP) podsumowała działania podejmowane w różnych krajach związane z Europejskim Dniem Periodontologii.

Celem akcji było zwiększenie świadomości na temat znaczenia zdrowia dziąseł i powiązań z chorobami systemowymi, takimi jak cukrzyca czy choroby kardiologiczne. W akcji, która odbywała się po raz trzeci (12 maja) wzięło udział 21 krajowych towarzystw periodontologicznych, a skala ich działań była dużo większa niż oczekiwano.

W ramach dnia periodontologii  przeprowadzono wywiady radiowe i debaty w telewizji, odbyły się imprezy reklamowe, darmowe przeglądy, wydano broszury i zaangażowano portale społecznościowe. Pisał o tym infoDENT24: Europejski Dzień Periodontologii: alert dla 80 proc. dorosłych Europejczyków

W Wielkiej Brytanii na przykład, kampania w mediach społecznościowych była głównym motorem akcji uświadamiającej. Miała blisko 4 mln odbiorców. Powstał specjalnie jej poświęcony portal howsyoursmile.co.uk. Ciekawą inicjatywą było także wydrukowanie 90 tys. zabawnych kartek przedstawiających skutki zaawansowanej paradontozy. Kartki były rozdawane na imprezach publicznych

Hiszpańskie towarzystwo periodontologiczne weszło w koalicję z kardiologami, diabetologami i lekarzami rodzinnymi. To partnerstwo ma zaowocować promowaniem profilaktyki chorób przyzębia w ramach ogólnej opieki zdrowotnej. Odbyła się konferencja prasowa, by nagłośnić problem.

Na Litwie w rozpowszechnianiu informacji pomógł kanał telewizji publicznej nadając serię wywiadów z periodontologami. W Belgii dwustu dentystów robiło darmowe przeglądy, co zostało wcześniej nagłośnione w TV, a także powstał edukacyjny portal w języku francuskim i niderlandzkim dedykowany dentystom i pacjentom. 

EFP służyła pomocą udostępniając: materiały prasowe, zalecenia, drukowane informacje związane z akcją edukacyjną. Działania nie zakończyły się 12 maja, w wielu krajach trwają nadal. Szacuje się, że akcja dotarła do kilkunastu milionów ludzi na całym świecie.

Niestety sprawozdanie nie mówi o podobnych inicjatywach na terenie Polski.

Więcej: dentistry.co.uk

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
edukacja   periodontologia  

POLECAMY W SERWISACH