PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Dzień Dziecka: szeroki uśmiech… z próchnicą

ms
01-06-2016, 06:54
Dzień Dziecka: szeroki uśmiech… z próchnicą Dzień Dziecka jaki uśmiech? (foto: pixabay)
Uśmiechnięte buzie dzieci, nie tylko w Dniu Dziecka, topią serca rodziców. Problem w tym, że przeważnie jest to uśmiech z próchnicą.

Oto kilka danych statystycznych, które nie mogą napawać optymizmem.

Stan uzębienia
76 proc.  dzieci w wieku od 6 do 12 lat ma próchnicę zębów.
Trzy zęby z próchnicą przypadają średnio na jedno dziecko.
38 proc. dzieci ma cztery lub więcej zębów z próchnicą.
79 proc. dzieci z młodszej grupy wiekowej (6 – 9 lat) cierpi na próchnicę, w szczególności dzieci 7 – 9 letnie  i dzieci mieszkające na wsiach (77 proc.). Problem próchnicy w największym stopniu dotyczy zębów mlecznych.

Wizyty u dentysty
87 proc. dzieci chodzi do dentysty co najmniej raz w roku, ale 13 proc. dzieci nie odwiedza gabinetów dentystycznych w ogóle.
Niemal 25 proc. dzieci w wieku 5-6 lat nie było jeszcze u dentysty.

Mycie zębów
75 proc. dzieci szczotkuje zęby co najmniej dwa razy dziennie.
Dzieci w wieku 5-6 lat  myją zęby najrzadziej, 30 proc. z nich tylko raz dziennie.
2 minuty - tyle mniej więcej wynosi średni czas szczotkowania zębów dzieci (dane zapewne zawyżone, gdyż dzieci nie chcą się przyznać do mycia zębów poniżej wymaganego czasu).
Dzieci starsze (10-13 lat) oraz z miast dłużej szczotkują zęby.
Wśród dzieci, które myją zęby co najmniej dwa razy dziennie, jednorazowo powyżej minuty, przy czym co najmniej 3 razy w roku mają wymieniane szczoteczki do zębów, procent zarażonych próchnicą jest mniejszy.
2-3 razy w roku, średnio tyle razy rodzice wymieniają szczoteczki do zębów swoim dzieciom. Częściej wymieniane są szczoteczki:
- dzieciom starszym (10-13 lat),
- dziewczynkom niż chłopcom,
- dzieciom z miast - niż ze wsi.

 Dodatkowa dbałość o stan uzębienia
49 proc. dzieci używa po posiłku dodatkowych akcesoriów do higieny jamy ustnej. Guma do żucia jest najczęściej używana spośród wymienianych środków do higieny jamy ustnej - 32 proc. dzieci deklaruje żucie gumy po posiłku (24 proc. używa płynu do płukania a 9 proc. nić dentystyczną). Wskaźniki te są także raczej zawyżone, ze względu na fakt, że dzieci chcą być  postrzegane jako te, które stosują zalecane środki higieny jamy ustnej.

Dane pochodzą z Raportu na temat stanu uzębienia dzieci w wieku 6 – 12 lat w Polsce (na podstawie badania w ramach ogólnopolskiego programu „Chroń dziecięce uśmiechy” przeprowadzonego w latach 2013 – 1015 przez PCK, PTS, PTSD i Wrigley Poland, Grupa LUX MED). 

Więcej: mojorbit.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH