PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Dzień Dentysty – wszystkiego najlepszego, ale…

ŁS
05-03-2015, 10:01
Dzień Dentysty – wszystkiego najlepszego, ale… Niezależnie od genezy wszystkim lekarzom dentystom składamy najlepsze życzenia! (fot. Fotolia/PTWP)
Dzień Dentysty obchodzony jest w Polsce 5 marca. Trudno jednak ustalić, kto o tym zdecydował.

Nie chcemy zepsuć święta, ale kiedy szukamy informacji o jego historii, właściwie dowiadujemy się niewiele. Jeden z internetowych kalendarzy wyróżniających tzw. nietypowe święta informuje, że „święto powstało, aby uhonorować pracę dentystów, ale także po to aby zachęcić społeczeństwo do profilaktyki dentystycznej".

Inne, bardziej złośliwe źródła mówią, że święto powstało w wyniku kumulacji nieszczęść. Tego samego dnia - podobno oficjalnie - obchodzony jest Dzień Teściowej.

Co ciekawe, w polskiej rzeczywistości funkcjonują trzy różne wersje święta: Dzień Dentysty, Ogólnopolski Dzień Dentysty, a nawet Światowy Dzień Dentysty. Które celebrować?

Wszystko wskazuje, że Światowy Dzień Dentysty nie istnieje, przynajmniej nic nie wspomina o tym Światowa Organizacja Dentystyczna FDI. Zresztą, dzięki wysiłkowi tej organizacji świat doskonale wie, że 20 marca obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej (World Oral Healt Day). Na stronach FDI trudno szukać informacji o Światowym Dniu Dentysty.

Ogólnopolski Dzień Dentysty? To również może być nadużycie. Oficjalnych życzeń dla dentystów nie składają przedstawiciele resortu zdrowia, tak jak to dzieje się np. w Dniu Aptekarza, który obchodzony jest we wrześniu.

Zostaje więc Dzień Dentysty, którego historia pozostaje wielką tajemnicą. Nawet wszechwiedząca Wikipedia, pozostaje bezradna.

Historia podpowiada niewiele. 5 marca ma rocznice wiele ciekawych wydarzeń. W 1569 Król Zygmunt II August ogłosił przyłączenie województwa podlaskiego do Korony Królestwa Polskiego, w 1957 r. dokonano dokładnego wytyczenia granicy polsko-radzieckiej w dawnych Prusach Wschodnich, na Zalewie Wiślanym i Mierzei Wiślanej, a w 2002 r. została zarejestrowana Platforma Obywatelska. Żadne jednak nie jest związane ze stomatologią.

Być może święto zapożyczyliśmy od Amerykanów, którzy „Dentist Day" celebrują 6 marca. W Niemczech w listopadzie Dzień Dentysty obchodzi się zazwyczaj pomiędzy siódmym a dziesiątym dniem tego miesiąca. W Meksyku - dziewiątego lutego (na pamiątkę śmierci św. Apolonii, patronki dentystów - 9 lutego 249 roku podczas pogromu chrześcijan).

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH