PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Dziecko u stomatologa: to wyzwanie, do którego nie jest łatwo się przygotować

ms
13-06-2016, 07:55
Dziecko u stomatologa: to wyzwanie, do którego nie jest łatwo się przygotować Nie straszcie dziecka dentystą (foto: pixabay)
Mało jest równie nieprzyjemnych widoków w pracy dentysty jak przerażenie w oczach dziecka, które ciągnione przez rodzica, wyrywa się i zanosi spazmatycznym płaczem, błagając że „nie chce do dentysty”. Jest to bardzo poruszający widok dla mnie jako matki, ale niestety dość częsty – przyznaje w rozmowie z infoDENT24.pl lek. dent. Anna Świercz-Stępień z Remedium Stomatologia w Sochaczewie.

Nie pierwszy raz przychodzi do nas mama z dzieckiem, które pierwszą wizytę adaptacyjną - niestety - ma już za sobą. Wizytę, jak się potem okazuje, przeprowadzoną bez żadnego przygotowania, która przyniosła więcej szkód niż pożytku. Coraz częściej trafiają do nas maluchy, których pierwsza wizyta zakończyła się – mówiąc delikatnie – utratą zaufania do dentysty i  rodziców i – co gorsza - traumą.

Bardzo często zdarza się, że przyjmujemy dziecko z „rozborowanym” zębem, a towarzyszący mu rodzic wymaga cudów i tego, żeby maluch potulnie siadł na fotelu i dał się przekonać do ponownego otworzenia ust. Niestety, to tak nie działa. Dziecko, które raz uwierzyło rodzicom i stomatologowi, którzy zapewniali, że nie będzie bolało, a w rzeczywistości bolało - już drugi raz im nie zaufa.

Lęk przed bólem, niestety powszechny  
Mówienie dziecku: Nie będzie bolało, pani dentystka nic ci nie będzie robiła, a dodatkowo słowa stomatologa chociażby: Nie uciekaj, to na pewno nie będzie bolało - sprawiają, że myśli dziecka krążą wokół bólu właśnie.

To dokładnie tak samo jakby powiedzieć dorosłej osobie: Nie myśl o różowym słoniu. Co mamy przed oczyma? Oczywiście, że różowego słonia.

Lęk przed leczeniem stomatologicznym jest nie tylko problemem wieku dziecięcego, ale rzutuje na zdrowie jamy ustnej w dorosłym życiu. 50 proc. populacji przyznaje, że nie lubi wizyty u dentysty, a 36 proc. odkłada taką wizytę na inny termin. 26 proc. w ogóle nie przychodzi na umówioną wizytę – ze strachu. Kolejne badania wskazują na to, iż 43 proc. społeczeństwa przychodzi do stomatologa co najwyżej raz w roku, a ponad połowa dopiero wtedy, gdy sytuacja jest na tyle poważna, że najczęściej wiąże się już z bólem. Za takie zachowania odpowiada tzw. lęk antycypacyjny. Lęk przed leczeniem stomatologicznym jest na piątym miejscu wśród najbardziej powszechnych lęków, zaraz po: wężach, wysokości, burzy i lataniu, a na czwartym miejscu wśród lęków najpoważniejszych.

Lęk przed leczeniem stomatologicznym jest jednym z głównych - być może głównym - problemem w utrzymywaniu w zdrowiu jamy ustnej wśród dzieci, a potem w ich dorosłym życiu.

W USA 15- 20 proc. populacji nie podejmuje leczenia stomatologicznego z powodu lęku, a 30 proc. pacjentów panicznie boi się zabiegów dentystycznych. Ten strach, jeśli jest nieleczony, może przerodzić się w fobię u co dziesiątej osoby. W konsekwencji pojawiają się u nich poważne problemy zdrowotne, będące konsekwencją chorób jamy ustnej, jak również dolegliwości natury psychicznej. Naukowcy podają, iż w Europie grupa nosząca w sercu obawę przed dentystą to 9-20 proc. populacji.

POLECAMY W SERWISACH