PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Dzieci podrzucane dentyście

ms
17-02-2014, 08:04
Dzieci podrzucane dentyście Dzieci podrzucane dentyście (foto: sxc.hu)
W historii tej wszystkim zależy na dobru dzieci, a dokładniej na jak najlepszym stanie ich uzębienia. Zadziwiają tylko zabiegi formalno -prawne, które towarzyszą zapewnieniu młodzieży opieki stomatologicznej.

Uczniowie szkoły w Swornychgaciach (gmina Chojnice) mieli zapewnione usługi dentystyczne, ale do czasu. W tym przypadku cezurą był rok 2013. W kolejnym pieniędzy na leczenie i profilaktykę zabrakło. Oburzenie rodziców dzieci, poparte staraniami radnych, sprawiły, że Zbigniew Szczepański wójt gminy Chojnice pieniądze znalazł.

Najciekawsze w tej historii jest to, że - jak się okazało - już w 2013 r. pieniędzy na leczenie dzieci gmina nie zapewniła. Usługi na tzw. kreskę realizowała lek. dent. Maria Meyer - Nadolna. Taka sytuacja - chociaż wygodna dla wszystkich, oprócz właścicielki gabinetu dentystycznego - nie mogła trwać wiecznie. Scenariusz, zgodnie z którym gmina przekazywała pieniądze za pośrednictwem wiejskiej przychodni, przestał działać w 2013 r., bo pieniędzy tych po prostu nie było.

Władze gminy zapewniają, że narosłe zaległości w kwocie 30 tys. zł rozliczy dyrekcja przychodni. Z kolei w 2014 r. gmina wznowi finansowanie opieki stomatologicznej dzieci według scenariusza z 2012 r., w którym jeszcze wszystko funkcjonowało w miarę sprawnie. Rozliczenia mają być prowadzone tak jakby obowiązywał kontrakt z NFZ. Tak jakby jest dobrym określeniem, gdyż przyjęte zasady dalekie są od obowiązującego w tym względzie prawa. Po pierwsze zarezerwowana kwota, rzędu 20 tys. zł, nie pokryje wszystkich potrzeb, po drugie przepływ pieniędzy warunkowany jest zawarciem piętrowego porozumienia pomiędzy wójtem, gminną przychodnią a właścicielką gabinetu stomatologicznego.

Największym problemem jest to, że finansowanie usług stomatologicznych nie leży w gestii samorządu gminnego. W kolejnych latach zatem ma być wypracowana formuła uwzględniająca wszystkie restrykcje w zakresie finansowania publicznej opieki zdrowotnej. Stosowną procedurę wypracować powinna rada społeczna Samodzielnej Przychodni Wiejskiej Gminy Chojnice w porozumieniu ze stomatologami realizującymi usługi na terenie gminy. Ma to być rozwiązanie kompleksowe, gdyż na dentystów czeka nie tylko szkoła w Swornychgaciach, ale dziesięć innych placówek dydaktycznych na terenie gminy. Wójt gminy Chojnice liczy, że w nowych uwarunkowaniach da się uruchomić także profilaktykę stomatologiczną, np. przeprowadzić lakowanie zębów dla 2100 uczniów.

Historia ta ma wyłącznie pozytywnych bohaterów, coś jednak w niej zgrzyta.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH