PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Dramatyczne skutki zaniedbań w higienie jamy ustnej

ms
26-03-2018, 07:16
Dramatyczne skutki zaniedbań w higienie jamy ustnej Układ nerwowy choruje, gdy jama ustna choruje (foto: pixabay)
Choroba jamy ustnej to choroba całego organizmu. Drastyczne dowody na tę zależność przedstawiają neurolodzy z Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie.

Lekarze z CZD opowiadają o niespełna 6-letnim Karolu, który trafił do lecznicy z powodu braku czucia w nogach i problemów z utrzymaniem równowagi. Zdiagnozowano zaawansowane zmiany w ośrodkowym układzie nerwowym. Poważne schorzenie było następstwem zaniedbań higienicznych jamy ustnej (zaawansowana próchnica i ropne korzenie zębowe).

Kolejne dziecko, które w ostatnich tygodniach trafiło do CZD z udarem niedokrwistym, także prezentowało katastrofalny stan jamy ustnej. W obu przypadkach nie było wątpliwości – poważne zmiany chorobowe zaczynały się w jamie ustnej.

- Musieliśmy u jednego dziecka usunąć sześć chorych zębów, u drugiego dwa - mówi dr n med. Tomasz Kmieć neurolog dziecięcy z CZD.

- Nieleczone stany zapalne w jamie ustnej mogą być przyczyną zapalenia tkanek oczodołów albo wyrostka sutkowatego. Notujemy także ropnie mózgu, ropnie przykręgosłupowe – wylicza prof. Dorota Olczak-Kowalczyk, konsultant krajowy do spraw stomatologii dziecięcej.

Więcej: polsatnews.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH