• jobDent jobDENT
  giełda pracy

  najnowsze oferty pracy

  Szukam pracy

 • kursDent kursDENT
  szukaj szkoleń

  najnowsze oferty szkoleń

PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Dostęp do opieki stomatologicznej w Polsce na średnim europejskim poziomie

kan
08-02-2017, 08:37
Dostęp do opieki stomatologicznej w Polsce na średnim europejskim poziomie Zajmujemy 18. miejsce w Europie pod względem dostępu do opieki stomatologicznej (fot. pixabay)
W Europejskim Konsumenckim Indeksie Zdrowia (Euro Health Consumer Index, EHCI) za 2016 r. polska służba zdrowia zajęła 5. miejsce od końca. Pod względem opieki stomatologicznej jest lepiej, bo plasujemy się pośrodku stawki.

W kategorii „niezaspokojone potrzeby lecznicze stomatologiczne” Polska znajduje się  w środku stawki, czyli na 18. miejscu.

Pierwsze miejsce zajmuje Austria, a potem Finlandia, Słowenia, Holandia, Luksemburg.
Lepiej od nas pod tym względem wypadają także Czechy (6. miejsce), Chorwacja (8. miejsce), Słowacja (10. miejsce), Węgry (13.miejsce), Litwa (14. miejsce). Na równi z Polską pod względem niezaspokojonych potrzeb leczenia stomatologicznego znalazła się Francja, najgorzej w tej kategorii wypadły Grecja, Portugalia i Litwa.

Według EHCI, pod względem oceny służby zdrowia gorzej wypadają od Polski tylko: Albania, Bułgaria, Czarnogóra i Rumunia. EHCI ocenia 35 krajów pod względem: profilaktyki, praw pacjenta, czasu oczekiwania na leczenie, skuteczności leczenia, zakresu i dostępności oferowanych usług oraz dostępności do środków farmaceutycznych.

Maksymalna liczba puntów możliwa do zdobycia - 1000, minimalna zaś 333. Polsce przyznano 564 punkty. Najlepsza w rankingu okazała się Holandia i Szwajcaria.

Więcej: ec.europa.eu

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
stomatologia   statystyka  

POLECAMY W SERWISACH