PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Doktor Medi z Wrocławia - przyjaciel czy wróg dentysty?

26-09-2012, 06:48
Doktor Medi z Wrocławia  przyjaciel czy wróg?
Doktor Medi z Wrocławia przyjaciel czy wróg?
26-letni informatyk z Wrocławia opracował aplikację internetową, która pozwala na medyczne konsultacje online. Pacjenci nie muszą ustawiać się w kolejce, ani płacić za wizytę. Co stomatolodzy powinni wiedzieć o nowej konkurencji?

Pomysł na medyczny portal zrodził się w głowie 26-letniego informatyka Piotra Orzechowskiego. Otrzymał on dofinansowanie od Wrocławskiego Centrum Badań EIT+, i tak powstał Doktor Medi.

Aplikacja niewątpliwie jest nowym sprzymierzeńcem pacjentów, choć jak zastrzega sobie jej właściciel, wygenerowane wirtualne diagnozy mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą być traktowane jak porada, konsultacja lub diagnoza lekarza. Nie są również podstawą do przeprowadzenia samo diagnozy oraz indywidualnego leczenia opartego na informacjach uzyskanych dzięki Serwisowi czytamy w klauzuli prawnej.

Wiadomo jednak, jak chętnie pacjenci edukują się w sieci zanim odwiedzą gabinet lekarski. Czasem do tego stopnia, że trudno wytłumaczyć im, że wyczytane na forach internetowych uwagi, to zwykłe kłamstwa.

Doktor Medi zna się również na stomatologii. Diagnozę rozpoczyna od uzyskania informacji o płci, wieku, wzroście i wadze. Na kolejnym etapie prosi o wpisanie głównego objawu. Sprawdziliśmy, wiec, jakie objawy dentystyczne rozpoznaje. Wpisanie najczęstszego bólu zęba, automatycznie sugeruje nam również inne opcje silny ból zęba, stały ból zęba, ból zębów przy jedzeniu, ból zęba po jedzeniu. Doktor Medi rozpoznaje również takie hasła jak ruszający się ząb czy próchnica.

Dalej, następuje ciąg dalszy wywiadu. Jeżeli wirtualny pacjenta boli ząb, Doktor Medi zada mu dodatkowe pytania:

Czy odczuwasz ból zębów przy przeżuwaniu?

Czy dokucza Ci stały i intensywny ból zęba?

Czy obserwujesz u siebie ubytki szkliwa lub wiesz, że masz próchnicę?

Czy zauważyłeś ruchomość zębów?

Czy zauważyłeś pogłębienie kieszonek zębowych?

Czy zaobserwowałeś u siebie płytkę nazebną?

Czy ktoś zwrócił Ci uwagę na brzydki zapach z ust?

Czy zauważyłeś wydzielinę wydobywającą się z kieszonek zebowych?

Czy masz obrzęknięte dziąsła lub dziąsło?

Odpowiadając na powyższe pytania NIE WIEM lub TAK Doktor Medi postawi diagnozę. W 82 proc. możemy mieć do czynienia z paradontozą, a w 16 proc. z zapaleniem dziąseł. Wirtualny medyk informuje również o konieczności odwiedzenia stomatologa i zachęca do wezwania pogotowia ratunkowego w razie potrzeby.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
internet   newsDENT   Doktor Medi   aplikacje dla pacjentów   Inicjatywy  

POLECAMY W SERWISACH