PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Do stomatologa chodzimy częściej prywatnie niż na NFZ

PAP/infoDNET24.pl
02-08-2016, 08:01
Do stomatologa chodzimy częściej prywatnie niż na NFZ Jeśli do dentysty to prywatnie (foto: pixabay)
Według CBOS jedyną dziedziną usług medycznych, w której Polacy bazują głównie na prywatnych usługach, jest stomatologia. Tylko w tym przypadku odsetek korzystających z prywatnych usług przewyższa odsetek tych, którzy leczą się w ramach świadczeń kontraktowanych przez NFZ (69 proc. wobec 47 proc.).

Drugą dziedziną finansowaną najczęściej z własnej kieszeni lub z dodatkowego ubezpieczenia są porady lekarzy specjalistów, jednak w tym zakresie bardziej popularne są usługi zakontraktowane przez NFZ (76 proc. wobec 47 proc.). 

CBOS podkreśla, że Polacy decydują się na prywatne leczenie z powodu krótszego czasu oczekiwania na wizytę czy badanie – tak twierdzi 70 proc. badanych, którzy przynajmniej raz skorzystali z usług świadczonych poza powszechnym ubezpieczeniem zdrowotnym.

Wydaje się, że w stosunku do sytuacji z 2014 r. atrakcyjność niepublicznej opieki zdrowotnej w porównaniu z jakością usług, jakie oferuje publiczna służba zdrowia, nieco przyblakła – ocenia CBOS.

Według Centrum, w ostatnich sześciu miesiącach z powodu choroby, złego stanu zdrowia swojego lub dziecka, 84 proc. badanych przynajmniej raz zasięgało porady lekarskiej, korzystało z usług stomatologa czy protetyka lub też zgłaszało się do laboratoriów albo innych pracowni diagnostycznych, by wykonać jakieś analizy czy badania. 

CBOS podaje, że w ostatnich sześciu miesiącach Polacy równie powszechnie jak w takim samym okresie 2014 r., korzystali z pomocy lekarza ogólnego (74 proc. w 2014 r. i 73 proc. obecnie) oraz z porad lekarzy specjalistów (po 54 proc.).

Podobnie jak w latach ubiegłych, także w 2016 r. najwięcej osób leczyło się w sposób mieszany, czyli korzystało zarówno ze świadczeń dostępnych w ramach NFZ, jak i opłacanych prywatnie (po 40 proc.). 37 proc. korzystało wyłącznie z usług publicznej służby zdrowia. 7 proc. respondentów leczyło się wyłącznie prywatnie, płacąc za porady i usługi medyczne.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
NFZ   prywatna opieka stomatologiczna  

POLECAMY W SERWISACH