• jobDent jobDENT
  giełda pracy

  najnowsze oferty pracy

  Szukam pracy

 • kursDent kursDENT
  szukaj szkoleń

  najnowsze oferty szkoleń

PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Dlaczego rząd stawia na opiekę stomatologiczną nad uczniami

ms
18-09-2017, 08:14
Dlaczego rząd stawia na opiekę stomatologiczną nad uczniami Dentysta bliżej uczniów
Mają być gabinety dentystyczne, nastawione na opiekę stomatologiczną nad uczniami, mają być dentobusy. Twórcy założeń projektu ustawy o szczególnych rozwiązaniach zapewniających poprawę jakości i dostępności do świadczeń opieki zdrowotnej są przeświadczeni o celowości takich działań.

Według Ministerstwa Zdrowia przygotowywane przepisy w projekcie ustawy są konieczne, bowiem odsetek dzieci (w wieku trzech lat) wolnych od próchnicy wynosi 46,2 proc. (2015 r.), natomiast wśród dzieci w wieku 6 lat – już tylko 14,4 proc. (2012 r.).

Jednocześnie wskaźnik leczenia zachowawczego próchnicy w tej grupie dzieci wynosi 0,23, co oznacza, że tylko 23 proc. potrzeb leczenia zachowawczego jest zaspokojonych.

Badania socjomedyczne rodziców i opiekunów dzieci w wieku 3 i 6 lat wykazały, że 24,7 proc. z nich nie zaprowadziło swojego dziecka do dentysty, a 1/3 rodziców wskazuje, że dziecko myje zęby tylko 1 raz dziennie lub rzadziej (1–3 razy w tygodniu lub sporadycznie). Skuteczność czyszczenia zębów rodzice sprawdzają u co drugiego dziecka w wieku 6 lat. Ponad 50 proc. rodziców podaje dzieciom produkty wysoko próchnicotwórcze jeden lub kilka razy dziennie.

Odsetek dzieci (w wieku 12 lat) bez próchnicy zębów wynosi 14,6 proc., zaś ich potrzeby lecznicze w tym zakresie zaspokojone są tylko w 48 proc.

Badania socjomedyczne prowadzone w ramach programu polityki zdrowotnej ministra zdrowia pokazują, że w okresie 16 lat nieznacznie zmienił się odsetek badanych, którzy w ciągu ostatnich 12 miesięcy korzystali z opieki stomatologicznej. Również w porównywalnym okresie o 2,6 proc. zmniejszył się odsetek dzieci szczotkujących zęby przynajmniej 2 razy dziennie (z 64,6 proc. do 62,0 proc.), a jednocześnie zwiększył się odsetek dzieci spożywających słodkie przekąski i napoje co najmniej raz dziennie.

Istnieje konieczność zwiększenia działań skierowanych do tej grupy dzieci w zakresie promocji zdrowia oraz systematycznej, profesjonalnej profilaktyki stomatologicznej (lakierowanie, lakowanie), gdyż Polska znajduje się w czołówce krajów o największej intensywności i częstości występowania próchnicy – argumentuje Ministerstwo Zdrowia.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
stomatologia dziecięca   dentysta w szkole   dentobus  

POLECAMY W SERWISACH