Diastema: co doradzić pacjentowi

Przyczyny diastemy
- W zależności od przyczyny wyróżniamy różne typy diastem – prawdziwą, rzekomą oraz fizjologiczną. Pierwsza może być ona spowodowana nieprawidłową budową - przerostem lub niskim przyczepem - wędzidełka wargi górnej, które jest pionowym fałdem błony śluzowej rozciągającym się od wewnętrznej powierzchni wargi do tkanki dziąseł, w której osadzone są centralne siekacze - mówi lek. dent. Monika Stachowicz z Centrum Leczenia i Profilaktyki Paradontozy Periodent w Warszawie.
- Rzekoma występuje wtedy, gdy u pacjenta występuje hipodoncja lub hiperdoncja, czyli nieprawidłowości objawiające się kolejno: brakiem zębów bocznych, zbyt małym rozmiarem siekaczy lub nadmiarem zębów w szczęce – dodaje Monika Stachowicz.
- Z kolei diastema fizjologiczna jest częstym zjawiskiem u dzieci, które tracą zęby mleczne, a na ich miejscu wyrzynają się zęby stałe – ten typ diastemy nie wymaga leczenia – informuje Monika Stachowicz.
Diastema może być również efektem ssania kciuka w dzieciństwie lub choroby dziąseł.
Leczyć, czy nie leczyć
– Diastema to nie choroba, lecz indywidualna cecha naszego uzębienia. Jeśli nie przekracza 2 mm, wady nie trzeba leczyć. Jeśli jest większa i występuje nieprawidłowa budowa wędzidełka, to powinna być ona skorygowana chirurgicznie. W takim wypadku jest ona klasyfikowana jako zaburzenie położenia zębów, które może doprowadzić do problemów ortodontycznych, periodontologicznych, a nawet wad wymowy np. seplenienia. Warto rozważyć dostępne metody leczenia, które pozwalają skutecznie pozbyć się problemu raz na zawsze – ocenia lek. stom. Monika Stachowicz z Centrum Leczenia i Profilaktyki Paradontozy Periodent w Warszawie.
Opcje leczenia
W zależności od przyczyny diastemy oraz indywidualnych warunków zgryzowych w jamie ustnej dentysta proponuje różne opcje rozwiązania problemu:
* leczenie ortodontyczne – w zależności od ułożenia zębów szparę likwiduje się za pomocą stałego, zdejmowanego lub nakładkowego aparatu ortodontycznego.
* bonding – najszybsza metoda zamknięcia diastemy, dzięki której można pozbyć się wady podczas jednej wizyty. Polega na zamaskowaniu przerwy materiałem kompozytowym, takim samym, z jakiego wykonuje się choćby wypełnienia do zębów. Najpierw stomatolog wytrawia ząb specjalnym preparatem, następnie przykrywa go kolejnymi warstwami kompozytu formując właściwy kształt.
* licówki porcelanowe – gdy np. przyczyną diastemy jest zbyt mały rozmiar zębów, te bardzo cienkie 0,5-milimetrowe płatki porcelany zamaskują powstałe szpary. Zaletą jest tutaj estetyka i wygoda. Licówki dopasowywane są odcieniem do pozostałych zębów.
* korona, most protetyczny, implant stomatologiczny - te rozwiązania protetyczne sprawdzą się, gdy diastema spowodowana jest brakami w uzębieniu np. przy hipodoncji.
* frenektomia – zabieg chirurgiczny przeprowadzany przy przeroście wędzidełka wargi górnej. Stomatolog za pomocą lasera bezboleśnie wycina nadmiar tkanek powodujących diastemę, następnie prowadzona jest terapia ortodontyczna.
* ekstrakcja – przy hiperdoncji, charakteryzującej się nadliczbową ilością zębów, niezbędna jest ekstrakcja, a następnie zabieg polegający na przymocowaniu płytki z akrylu skręconej śrubą na powierzchni przednich zębów, która je przesunie względem siebie.
* leczenie periodontologiczne – gdy przyczyną diastemy są choroby dziąseł, wymagana jest terapia periodontologiczna.


Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
-
Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją: zdrowie psychiczne okiem stomatologa
techDENT -
Bezskuteczna walka o miejsce na uczelni medycznej
lexDENT -
„Cukier, otyłość konsekwencje” - porażka stomatologii
newsDENT -
Naukowcy na tropie nowego garnituru zębów
techDENT -
Eurostat: jak Polacy oceniają wydatki na dentystę
bizDENT -
O implantach zębowych w kontekście koszyka usług zdrowotnych
newsDENT -
PTS: w sekcji profilaktyki i promocji zdrowia - wybory
eduDENT -
5 lat odsiadki za kradzież czterech szczoteczek do zębów
lifeDENT
-
Chciała od dentysty 150 tys. zł za złe leczenie, ale sama zapłaciła mu 5,4 tys. zł
lexDENT -
Kuriozalne oskarżenia pacjenta wobec dentystki
lexDENT -
CEM unieważnił LDEK jednej osobie
eduDENT -
Leczenie kanałowe zęba to droga do raka!?
techDENT -
Wiosna 2019: zaledwie 60 rezydentur, które mogą zainteresować dentystów
newsDENT -
Toruń: dentysta gwałciciel skazany na 6 lat więzienia
lexDENT -
Kiedy komórki macierzyste do leczenia kanałowego?
techDENT -
OC podmiotów leczniczych: od 1 kwietnia będą zmiany
lexDENT
PRACA: OSTATNIE OGŁOSZENIA
-
lekarz dentysta
Wałcz, zachodniopomorskie -
lekarz dentysta
Mińsk Mazowiecki, mazowieckie -
asystent/ka stomatologiczna
Poznań, wielkopolskie -
lekarz dentysta
Piaseczno, mazowieckie
KURSY LAST MINUTE
-
Propedeutyka implantologii- protokoły...
Warszawa, mazowieckie -
Ochrona danych osobowych w gabinecie...
Warszawa, mazowieckie -
Podstawy implantologii.
Warszawa, mazowieckie -
Medycyna regeneracyjna - zastosowanie...
Warszawa, mazowieckie