PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Dentysto: jeszcze możesz zgłosić akces do programu walki z próchnicą

ms
20-01-2018, 09:59
Dentysto: jeszcze możesz zgłosić akces do programu walki z próchnicą Walka z próchnica wśród wrocławskich dzieci (foto: pixabay)
Lekarze dentyści, chętni do udziału w programie polityki zdrowotnej „Zapobieganie próchnicy zębów u uczniów wrocławskich szkół podstawowych”, mogą jeszcze zgłosić swój akces.

Czasu nie ma dużo, gdyż organizatorzy wyznaczyli termin składania ofert na 22 stycznia  do godz. 15.00. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi do 29 stycznia 2018 r.

Są pieniądze, jest także bardzo szczegółowe uzasadnienie konieczności uruchomienia programu, przygotowane pod nadzorem prof. zw. dr hab. n. med. Urszuli Kaczmarek - kierownika Katedry i Zakładu Stomatologii Zachowawczej i Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, konsultanta wojewódzkiego ds. stomatologii dziecięcej.

W zasadzie precyzyjnie przygotowany plan nie ma słabych punktów, oprócz jednego, ale zasadniczego - brakuje odpowiedzi jak skutecznie zmotywować lekarzy dentystów, aby chcieli w projekcie wziąć udział.

Warunki konkursu nie są na tyle atrakcyjne, aby akces do niego zgłosił chociażby jeden chętny oferent. Dodawane kolejne udogodnienia niewiele zmieniają w ocenie atrakcyjności oferty przez tych, do których jest adresowana.

Na koszty udziału jednego ucznia w programie składają się:
- organizacyjna i merytoryczna koordynacja programu;
- wykonanie badania stomatologicznego;
-  wykonanie zabiegów profilaktycznych;
- leczenie próchnicy początkowej;
- edukacja zdrowotna indywidualna i grupowa;
- opracowanie i druk materiałów.

Średni koszt na 1 osobę ok. 142,00 zł

Koszt całkowity programu
w 2018 r. - 600 tys. zł
w 2019 r. 850 tys. zł

Gmina Wrocław dofinansuje sprzęt specjalistyczny dla jednego gabinetu stomatologicznego do kwoty nie wyższej niż 130 tys. zł.

Umowa na realizację programu będzie zawarta od 1 lutego 2018 r. do 31 grudnia 2019 r., i uwzględnia dwa etapy:

Etap I – czynności organizacyjne, poprzedzające realizację programu i świadczeń stomatologicznych finansowanych przez NFZ.

Etap I będzie trwał od 1 lutego 2018 r. do 25 kwietnia 2018 r.. W ramach tego etapu realizator ma za zadanie:
1) Wyposażyć gabinet stomatologiczny sprzęt specjalistyczny, w jeden z trzech sposobów:
a) urządzić gabinet stomatologiczny poprzez zainstalowanie własnego sprzętu,
b) bezpłatnie użyczenie sprzętu specjalistycznego  od dotującego, w tym na zasadach określonych w umowie użyczenia, którą realizator ma obowiązek podpisać,
c) realizator może uzyskać dotację celową na zakup sprzętu - w tym celu zobowiązany jest podpisać umowę na tzw. „zakupy inwestycyjne”.

2) Przenieść miejsce lub rozszerzenie wykonywania produktu kontraktowego finansowanego przez NFZ: świadczenia ogólnostomatologiczne dla dzieci i młodzieży do ukończenia 18 rż. lub świadczenia ogólnostomatologiczne, z dotychczasowego - na adres szkoły, w której jest gabinet (zmiana adresu realizacji świadczeń).

POLECAMY W SERWISACH