PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Dentysto: edukuj, wskazuj i wpajaj

ms
01-06-2017, 08:41
Dentysto: edukuj, wskazuj i wpajaj Żyj rozsądnie – dbaj o zdrowie jamy ustnej
Nigdy dość uświadamiania tego: jak mądrze dbać o zdrowie jamy ustnej. Taki właśnie tytuł nosi informator opracowany pod egidą FDI, którego polską wersję przygotowała dr Anna Lella, prezydent ERO-FDI. Informator ten został opublikowany z okazji Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej.

Przypominamy ten fragment opracowania, w którym autorzy zwracają się z radami bezpośrednio do pracowników systemu opieki stomatologicznej i decydentów.

Pracownicy systemu opieki stomatologicznej

Pomagają pacjentom żyć rozsądnie – dbać o zdrowie jamy ustnej poprzez:

Edukowanie pacjentów, jak zapobiegać chorobom jamy ustnej i kontrolować je, umożliwiając uniknięcie niepotrzebnego bólu i cierpienia, aby cieszyć się lepszą jakością życia aż do starości, także poprzez osiąganie jak najlepszych rezultatów w zakresie prewencji i wczesnego wykrywania, co pomaga ograniczać choroby jamy ustnej oraz wszelkie komplikacje zdrowotne z tym związane.

Wpajanie dobrych nawyków higieny jamy ustnej, zwracając uwagę szczególnie na szczotkowanie zębów dwa razy dziennie przez dwie minuty pastą z fluorem i konieczność regularnych przeglądów stomatologicznych (2x2x2).

Udzielanie informacji i wskazówek, w jaki sposób kontrolować czynniki ryzyka w tym palenie tytoniu, nadużywanie alkoholu i niezdrową dietę - szczególnie tę bogatą w cukier - w celu ochrony zdrowia jamy ustnej pacjentów i zapobiegania innym schorzeniom, takim jak choroby serca i udar mózgu, rak, przewlekłe choroby układu oddechowego i cukrzyca.

Unikanie interwencji chirurgicznej za pośrednictwem szybkiego i skutecznego stosowania profilaktycznej opieki do konkretnych zmian, gdy zostały one wykryte i ocenione. To daje bardzo duże możliwości, dzięki czemu można zatrzymać na zawsze zmiany przechodząc do etapu, na którym wymagana jest interwencja chirurgiczna, oraz pomaga zachować tkankę zęba. Ten aspekt leczenia próchnicy powinien być rutynową opieką stomatologiczną w pełni zintegrowaną dla wszystkich grup wiekowych.

Organizowanie obchodów Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej 20 marca we własnej praktyce lekarskiej lub we współpracy z krajową organizacją lekarzy dentystów, aby okazać pacjentom swoje zaangażowanie w pomoc przy zapobieganiu i kontroli chorób jamy ustnej, przyczyniając się jednocześnie do poprawy ich ogólnego stanu zdrowia i dobrego samopoczucia

Decydenci

Mogą pomóc swym społecznościom żyć rozsądnie – dbać o zdrowie jamy ustnej poprzez:
Dostrzeżenie, że stan zdrowia jamy ustnej jest jednym z głównych filarów ogólnego stanu zdrowia i dobrego samopoczucia. Biorąc pod uwagę wspólne czynniki ryzyka chorób jamy ustnej i innych chorób niezakaźnych – chorób i zawałów serca, raka przewlekłych chorób układu oddechowego oraz cukrzycy – należy bardziej zintegrować choroby jamy ustnej z ogólną polityką wobec chorób niezakaźnych.

POLECAMY W SERWISACH