PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Dentystka z Legnicy skazana, wpadła przez ZIP

tvp.wroclaw.pl/ŁS
11-02-2015, 09:04
Dentystka z Legnicy skazana, wpadła przez ZIP ZIP czuwa nad poprawnością realizacji świadczeń medycznych (fot. sxc.hu)
Sąd Rejonowy w Legnicy skazał dentystkę z Legnicy na 9 miesięcy więzienia, w zawieszeniu na dwa lata, za wyłudzanie pieniędzy z kasy Narodowego Funduszu Zdrowia.

Dentystce udowodniono 64 oszustwa na łączną kwotę 4 tys. zł. Kobieta wyłudzała pieniądze z NFZ używając danych ośmiu osób. Wpadła, ponieważ nieścisłości w historii leczenia w Zintegrowanym Informatorze Pacjenta zauważył jeden z pacjentów. Oprócz kary w zawieszeniu, stomatolożka zapłaci grzywnę w wysokości 5 tys. zł oraz pokryje koszty procesu.

Czytaj także: ZIP, czyli polowanie na czarownice 

Dentystka przyznała się do winy, wymiar kary zaproponowała sama. NFZ jest zadowolony z wyroku.

Przypomnijmy, że NFZ wyjaśnia podobne sprawy w kilku innych województwach. Fundusz nie wyklucza pomyłek w ZIP. Do tych może dojść na przykład przy błędnie wpisanym do rejestru numerze PESEL pacjenta. Jeśli jednak taki sygnał się powtórzy, Fundusz przeprowadza kontrolę. Ankiety wysyłane są do wszystkich pacjentów danego lekarza korzystających z świadczeń na przykład w ciągu ostatniego roku. 

W przypadku świadczeń stomatologicznych większość skarg wynikać może z niewiedzy pacjentów. Osoby udające się do gabinetu stomatologicznego nie zdają sobie sprawy z tego, że „na NFZ" mogą być zrealizowane m.in.: wyrwanie zęba, znieczulenie i leczenie zębów od jedynki do trójki podstawowymi materiałami. O ile pacjent decyduje się na lepsze wypełnienia lub ponadstandardowe zabiegi - musi zapłacić także za to, co nominalnie przysługuje w ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego. W takich przypadkach dopłata jest wykluczona. Niegdyś taki wariant był dopuszczony. Pacjent np. dopłacał tylko do wypełnień droższymi materiałami. 

Czytaj także: ZIP, więcej pomówień niż faktycznych przewinień 

W niejednoznacznych przypadkach przeprowadzana jest analiza dokumentacji, a usługodawcę czeka kontrola. W razie wykrycia nieprawidłowości, lekarz dentysta musi zwrócić NFZ pieniądze. Nie koniec na tym, dokumenty sprawy mogą być przesłane do prokuratora. 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
NFZ   ZIP   wyrok   wyłudzenia  

POLECAMY W SERWISACH