PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Dentysta zamiast botoksu

ms
25-07-2016, 15:27
Dentysta zamiast botoksu Dentysta na zmarszczki (foto: pixabay)
- Regularne uzupełnienie ubytków np. wypełnieniami protetycznymi mostami lub protezami częściowymi jest w stanie uchronić pacjenta przed pojawieniem się dysproporcji i przedwczesnych oznak starzenia się twarzy, mających podłoże stomatologiczne – przypomina lek. dent. Kamil Stefański.

- Na wczesne pojawienie się głębokich zmarszczek narażone są m.in. osoby mające tzw. zgryz głęboki. Jest to wada, w której zęby górnej szczęki nachodzą na zęby dolnej. Efektem tego jest stopniowe i przedwczesne pogłębianie się linii marionetki, czyli bruzd, które biegną od kącików ust w dół brody – tłumaczy lek. dent. Kamil Stefański.

Przedwczesne oznaki starzenia się skóry obserwuje się także u osób z krzywymi i stłoczonymi zębami. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, w których niewłaściwie ułożone są jedynki czy siekacze, na których spoczywają usta. - Zaburzenia w układzie zębów widoczne są także na zewnątrz, np. w postaci zmarszczek i bruzd wokół ust lub przesadnie uniesionych albo opadniętych kącików - mówi Kamil Stefański.

Znacznie głębsze zmarszczki mogą pojawić się u osób z tzw. uśmiechem dziąsłowym. Mamy z nim do czynienia wtedy, kiedy podczas uśmiechania odsłania się więcej niż 2-3 mm dziąseł z górnego łuku. U osób z taką dysproporcją, mogą pogłębić się fałdy nosowo-wargowe, a także zmarszczki występujące wokół nosa.

- We wszystkich trzech przypadkach z problemem upora się leczenie ortodontyczne, odpowiednio dobranym aparatem. Pomocny może być także ortolifting. Wykonuje się je np. aparatami Damona. W przypadku uśmiechu dziąsłowego, zwłaszcza u osób dorosłych, często konieczne jest leczenie łączone - ortodontyczne i chirurgiczne - mówi specjalista Dentim Clinic.

Im więcej zębów brakuje, tym mniej napięta staje się skóra twarzy. Oznaki starzenia mogą pojawić się także przy utracie konkretnych zębów np. siekaczy i zębów trzonowych. - Nawet utrata jednego zęba może sprawić, że pogłębią się zmarszczki śmiechowe, bruzdy wokół ust czy fałdy oczodołowe. Braki w uzębieniu oznaczają bowiem stopniową utratę naturalnej podpory dla skóry twarzy oraz ust - mówi dr Stefański.

W skrajnych przypadkach, kiedy mamy do czynienia z rozległymi ubytkami (zwłaszcza trzonowców) lub bezzębiem, może dojść nawet do zburzeń w wyglądzie profilu twarzy. Efektem tego jest tzw. twarz Baby Jagi. - Utrata zębów nie tylko zaburza prawidłowe funkcje żucia, sprawia, że dysproporcji ulegają tzw. piętra twarzy. Są to trzy odcinki - czołowy, nosowy i szczękowy, mające mniej więcej tę samą długość. Braki w uzębieniu sprawiają, że ta delikatna równowaga ulega zachwianiu, zwłaszcza w kluczowym szczękowym odcinku - mówi Kamil Stefański.

- Optycznie wydłuża się wtedy nos, odległość pomiędzy nim a brodą staje się mniejsza, pojawiają się także niezwykle głębokie zmarszczki i fałdy skórne. Całkowicie zmienia się profil – dodaje dentysta. Taki proces ma niestety charakter postępujący. Nieleczone ubytki i bezzębie prowadzą do zwiotczenia skóry na policzkach, węższe stają się także usta, których kąciku opadają ku dołowi eksponując linie marionetki. Zmianie ulega wtedy nie tylko wygląd, ale i wyraz twarzy - staje się on bardziej posępny i ponury.

SŁOWA KLUCZOWE
bruksizm   Dentim Clinic   Kamil Stefański   botoks  

POLECAMY W SERWISACH