PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Dentysta z zakazem konkurencji

08-11-2012, 05:48
Dentysta z zakazem konkurencji (foto: sxc.hu)
Dentysta z zakazem konkurencji (foto: sxc.hu)
Lekarz, a zatem i lekarz dentysta coraz częściej narażony jest na nagabywania ze strony pracodawcy, aby podpisał umowę wprowadzającą zakaz konkurencji. Niejednokrotnie umowa taka przedstawiana jest 

do akceptacji razem z umową o pracę. Dentysta, który nie zgodzi się na klauzulę o zakazie konkurencji ma nikłe szanse na zatrudnienie.

Taka sytuacja oburzyła Prezydium Okręgowej Rady Lekarskiej w Łodzi, które  wyraża stanowczy sprzeciw wobec coraz częstszych działań pracodawców, nakładających na lekarzy obowiązek zawarcia umów o zakazie konkurencji w trakcie trwania stosunku pracy.

- Próby ograniczenia miejsc pracy lekarzy tylko do jednego podmiotu są naruszeniem konstytucyjnej zasady wolności wyboru pracy, jej rodzaju i miejsca czytamy w odezwie Prezydium ORL w Łodzi.

Samorządowcy z Łodzi podnoszą jeszcze jeden aspekt zaistniałej sytuacji cierpieć będą pacjenci. Nie trudno postawić tezę, że uniemożliwienie lekarzom wykonywania zawodu poza podstawowym stosunkiem pracy skutkować będzie ograniczeniem dostępu chorych do świadczeń zdrowotnych. Takie m.in. racje przedstawia dr n. med. Prezydium ORL w Łodzi., prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Łodzi.
Dentysta zakaz konkurencji - a przepisy prawa
Wiadomym jest, że Kodeks pracy dopuszcza wprowadzanie umów dotyczących zakazu konkurencji w relacji pracodawca - pracownik. Wiadomym jest też, że lekarz dentysta, podpisując umowę o pracę, musi się liczyć z takim zakazem. Osoba zatrudniająca lekarza dentystę coraz częściej widzi zasadność zabezpieczenia się  przed tym, iż jego pracownik zacznie rywalizować o pacjentów.

Podobnie jest przy podpisywaniu umów cywilnoprawnych. Swoboda zawierania takich  umów pozwala na wprowadzenie regulacji dotyczących nie tylko zasad wynagrodzenia, ale także miejsca wykonywania świadczeń, czy zakazu konkurencji właśnie. Ważne, aby ograniczenia były precyzyjnie określone. W taki sposób zatem, aby w zbyt pojemne ramy nie można było wprowadzić zakazu totalnego, w nieuzasadniony sposób wiążącego ręce lekarzom dentystom.

Prawdą jest, że lekarz dentysta uprawia wolny zawód, nie oznacza to jednak, że nie wolno nakładać na przedstawicieli tego zawodu żadnych ograniczeń.

Rywalizacja o coraz bardziej ograniczane kontrakty NFZ może mieć i taki wymiar, że oto dentysta - pracownik staje po drugiej stronie barykady jako osoba prowadząca prywatną indywidualną praktykę lekarską lub jako udziałowiec w spółce cywilnej prowadzącej klinikę stomatologiczną. Nie są to tylko rozważania akademickie, bo coraz częściej prywatne kliniki wygrywają rywalizację o kontrakty z publicznymi placówkami, a w obu pracują ci sami lekarze dentyści. Coraz częściej zatem zdarza się, że dentysta - pracownik wygrywa rywalizację o kontrakt NFZ z własnym pracodawcą, a nawet jeśli do tego nie dojdzie, to nie trudno wyobrazić sobie sytuację, w której pacjent przedsiębiorstwa leczniczego o statusie zakładu publicznego trafi wcześniej lub później do praktyki prywatnej, w której po godzinach spotkać można dentystę przyjmującego w placówce publicznej.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
lexDENT   dentysta   kontrakt NFZ   zakaz konkurencji   Wymogi - obowiązki  
  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Puls HR House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kształcenia Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.