PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Dentysta w szkole – odtrąbienie odwrotu

ms
28-04-2017, 08:00
Dentysta w szkole – odtrąbienie odwrotu Posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. pielęgniarek, położnych i innych pracowników opieki zdrowotnej (źródło: Sejm)
Zaczęło się od nie raz cytowanego zdania z expose premier Beaty Szydło: Jak wielokrotnie zapowiadaliśmy, będziemy realizować program tworzenia gabinetów stomatologicznych i lekarskich w szkołach. Po półtora roku od tej zapowiedzi Ministerstwo Zdrowia poinformowało co z tego zamiaru zostało. Niewiele, tyle co nic.

Stało się to podczas posiedzenia Parlamentarnego Zespołu ds. pielęgniarek, położnych i innych pracowników opieki zdrowotnej (19 kwietnia 2017 r.).

Wanda Szelachowska z Departamentu Matki i Dziecka Ministerstwa Zdrowia, przedstawiając założenia projektu ustawy o zdrowiu dzieci i młodzieży w wieku szkolnym powiedziała m.in.: Jak wielokrotnie zapowiadaliśmy, będziemy realizować program tworzenia gabinetów stomatologicznych i lekarskich w szkołach.

Nie przyjmujemy zasady, że w każdej szkole jest lekarz i lekarz dentysta z dwóch prozaicznych przyczyn: kadrowych i finansowych. Koszt utworzenia i wyposażenia gabinetów stomatologicznych to koszt 7 mld zł nie mówiąc o bieżącej eksploatacji.

Dodała także: tam gdzie będą warunki lokalne i potrzeby gabinety mogą powstawać, ale we współpracy z władzami samorządowymi.

infoDENT24.pl kilkukrotnie informował, że koszt wprowadzenia gabinetów stomatologicznych do szkół to miliardowe wydatki, kilkakrotnie przewyższające roczny budżet NFZ przeznaczany na stomatologię. Dotychczas nikt z decydentów tego problemu nie podnosił.

Przypomnijmy, że w kwietniu 2016 r. posłanka Joanna Mucha pytała ministra zdrowia:
1) Czy Ministerstwo Zdrowia ma wiedzę, że wbrew zapowiedziom zawartym w expose premier Beaty Szydło prowadzone są prace, które skutkować będą likwidacją szkolnych gabinetów stomatologicznych?
2) Czy planowane jest wprowadzenie odrębnych przepisów dotyczących szkolnych gabinetów stomatologicznych?
3) Jakie działania podejmuje Ministerstwo Zdrowia w celu wsparcia szkolnych gabinetów stomatologicznych? 
4) Czy Ministerstwo Zdrowia z Ministerstwem Edukacji Narodowej podejmują wspólne działania dotyczące gabinetów stomatologicznych w szkołach?

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
dentysta w szkole   stomatologia dziecięca  

POLECAMY W SERWISACH