PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Dentysta w dniu swojego święta, czyli kto?

miro
05-03-2014, 07:59
Dentysta w dniu swojego święta, czyli kto? Dentysta w dniu swojego święta, czyli kto? (foto sxc.hu)
Lekarz dentysta 2014 r. to, statystycznie rzecz ujmując, kobieta mająca nie mniej niż 46 i nie więcej niż 50 lat, pracująca na terenie Dolnego Śląska i zajmująca się stomatologią zachowawczą z endodoncją. Co wiemy o sobie samych w Dniu Dentysty, który w Polsce obchodzony jest 5 marca?

W ostatnich latach co trzeci dentysta podejmujący pracę czynił to na terenie dwóch województw dolnośląskiego i mazowieckiego. Ze świecą w ręku trzeba szukać dentystów, którzy chcieliby pracować w Podkarpackiem i Opolskiem. Tam kieruje swoje kroki zaledwie 2 proc. wykonujących zawód dentysty, a przecież populacja obu województw to 8 proc. ludności Polski.
Mieszkańcy Dolnego Śląska i Mazowsza, chociaż stanowią ok. 20 proc. populacji Polski, to stanowią mniejszy odsetek niż odsetek dentystów tam trafiających (ponad 30 proc.).

Stomatologia dziecięca, to ten dział specjalizacji, w której po zdobyciu uprawnień najczęściej się... nie pracuje. Aż połowa lekarzy dentystów mających „papiery" stomatologa dziecięcego nie funkcjonuje w zawodzie. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja w periodontologii. W tej dziedzinie aktywnych jest 93 proc. lekarzy dentystów.

Lekarze dentyści zdecydowanie częściej niż lekarze nie wykonują zawodu. W tym pierwszym przypadku odsetek sięga 15 proc. osób z PWZ, a w drugim sięga 10 proc. Nie trudno zgadnąć dlaczego. Zawód dentysty jest zdominowany przez kobiety (73 proc.), które przecież część lat przypadających na zawodową aktywność przeznaczają na rodzenie i wychowywanie dzieci. Wśród lekarzy kobiety też są większością, ale nieznaczną (58 proc.).

Jak będzie w przyszłości? Takie informacje zawierają wyniki ankiety, przeprowadzonej wśród młodych lekarzy dentystów przez infoDENT24.pl wspólnie z PTSS i Be Active Dentist. Zaprezentujemy je wkrótce. Dzisiaj możemy wyjawić, że pokolenie lekarzy dentystów, wchodzące właśnie w zawód, nastawione są na ciężką pracę we własnym gabinecie stomatologicznym. Zdecydowana większość ankietowanych chciałaby podpisać kontrakt z NFZ. Na koniec o zarobkach młodych dentystów, te satysfakcjonujące zaczynać się mają od 11 tys. zł miesięcznie.

Dzień Dentysty w Polsce obchodzony jest w Polsce 5 marca. W krajach anglojęzycznych dzień później, szóstego marca. W Niemczech w listopadzie (zazwyczaj pomiędzy siódmym a dziesiątym dniem tego miesiąca). W Meksyku - dziewiątego lutego (na pamiątkę śmierci św. Apolonii, patronki dentystów - 9 lutego 249 roku podczas pogromu chrześcijan).
 

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH