PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Dentysta nie onkolog, ale może zrobić wiele dobrego

ms
18-04-2017, 11:44
Dentysta nie onkolog, ale może zrobić wiele dobrego lek. dent. Monika Stachowicz z Centrum Leczenia i Profilaktyki Paradontozy Periodent w Warszawie
Temat chorób nowotworowych budzi naturalny strach, czując dyskomfort pacjenci często zmieniają temat i udają, że ich to nie dotyczy. To błąd - im człowiek jest starszy, tym ryzyko nowotworu rośnie. Najważniejsza, jak w każdej chorobie, jest profilaktyka – przypomina lek. dent. Monika Stachowicz z Centrum Leczenia i Profilaktyki Paradontozy Periodent w Warszawie.

- Palenie papierosów i nadużywanie alkoholu to dwa główne czynniki ryzyka rozwoju nowotworów w jamie ustnej. Możemy do nich również dodać niewłaściwą higienę jamy ustnej oraz źle dopasowane protezy, które wpływają na utrzymywanie się przewlekłych stanów zapalnych w ustach. Palenie e-papierosów również nie jest zdrowszą alternatywą, ponieważ według najnowszych badań u osoby niepalącej dziennie obumiera 2 proc. komórek tkanki przyzębia, a u palacza jest to aż 53 proc. – ostrzega lek. dent. Monika Stachowicz.

Objawy świadczące o zmianach przednowotworowych zwykle nie są niepokojące i specyficzne. Mogą to być np. niegojące się zmiany i ranki wewnątrz ust, pacjent łatwo może je pomylić z niegroźną nadżerką, aftą, owrzodzeniem. Mogą przyjmować formę czerwonych, ciemnych lub jasnych plamek na błonie śluzowej, przy ucisku mogą być bolesne i twarde.

W ramach wczesnej diagnostyki niepokojących zmian, wiele gabinetów oferuje nieinwazyjne badania  dla pacjentów np. Oralitest. Stomatolog dokonuje przeglądu jamy ustnej, bada język i okoliczne tkanki w specjalnie spolaryzowanym świetle, które unaocznia, niewidoczne gołym okiem zmiany.  Podejrzane zmiany nie świadczą jeszcze o nowotworze, ale niewątpliwie są sygnałem do dalszej diagnostyki w tym kierunku.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH