PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Dentysta dla dzieci: złote rady parlamentarzystów dla ministra zdrowia

ms
16-03-2016, 08:14
Dentysta dla dzieci: złote rady parlamentarzystów dla ministra zdrowia Dentobus, ale póki co - w USA
Brak rozeznania zagadnień związanych z opieką stomatologiczną nad dziećmi sprawia, iż parlamentarzyści zadają pytania, które pewnie nie padłyby, gdyby wcześniej składający interpelację poświęcili trochę czasu na zgłębienie tematu.

 

Głębokie wrażenie na Henryce Krzywonos – Strycharskiej wywarły dane Ogólnopolskiego Monitoringu Zdrowia Jamy Ustnej. Wynika z niego, że 86 proc. sześciolatków ma próchnicę i aż 95 proc. - osiemnastolatków.

Posłanka wie, że taki stan rzeczy wynika z faktu, iż dzieci nie są objęte przeglądami stomatologicznymi, ani leczeniem w szkołach, a w wielu gminach nie ma odpowiedniej opieki stomatologicznej dla najmłodszych.

Według Henryki Krzywonos – Strycharskiej problemem jest „mocno skomercjalizowanie” gabinetów stomatologicznych. Posłanka wie, że dostanie się „na bezpłatną wizytę” jest prawie nierealne, a to mniej zamożnym rodzinom uniemożliwia podjęcie odpowiedniej profilaktyki.

Składająca interpelację przypomina, że premier w expose zapowiedziała powrót gabinetów dentystycznych do szkół. To dobry pomysł, aby walczyć z próchnicą wśród dzieci i młodzieży – uważa posłanka. Wie ona jednak, że jest to czasochłonne i wymaga dużych nakładów finansowych.

Henryka Krzywonos – Strycharska zdaje sobie z sprawę z tego, że takie gabinety nie będą budowane w najmniejszych szkołach na terenach wiejskich, często dla kilkudziesięciu uczniów. Posłanka chciałaby wiedzieć zatem czy Ministerstwo Zdrowia posiada plan walki z próchnicą wśród dzieci i młodzieży szkolnej. Zadająca pytanie sugeruje, że dobry byłby pomysł zakupu, bądź dofinansowania zakupu tzw. dentobusów - mobilnych gabinetów dentystycznych, które nie tylko pomogłyby obniżyć całościowe koszty opieki stomatologicznej, ale również zapewniłyby taką opiekę nawet w najmniejszych, wiejskich szkołach.

Czekamy na odpowiedź Ministerstwa Zdrowia, szczególnie dotyczącą realności rozwiązania problemu kiepskiego dostępu do dentysty za pomocą dentobusów. Skąd brać pieniądze na zakup takich mobilnych gabinetów dentystycznych (w pełni wyposażony pojazd to koszt od 300 do 700 tys. USD), skąd brać lekarzy dentystów, którzy jeździliby od wsi do wsi lecząc uczniów, a może postawić na studentów stomatologii podróżujących po kraju z lusterkiem i skalerem. Pojedyncze akcje charytatywne to zdecydowanie za mało.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
profilaktyka próchnicy   dentysta w szkole   dentobus  

POLECAMY W SERWISACH