PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Dentysta będzie za darmo?

04-03-2013, 00:19
Dentysta będzie za darmo - wieści Fakt (fot. sxc.hu)
Dentysta będzie za darmo - wieści Fakt (fot. sxc.hu)
Polska jeszcze w tym roku przyjmie dyrektywę o transgranicznej opiece medycznej, kraj zaleje fala dentystów z zagranicy, a ubezpieczenie w NFZ będzie uprawniało pacjentów do refundowanego (a więc bezgotówkowego) korzystania z dowolnego gabinetu stomatologicznego w Polsce w sposób nielimitowany taki scenariusz dla najbliższej rzeczywistości stomatologicznej przedstawia dziennik Fakt.

Popularny tabloid wziął na siebie rolę posłańca dobrej wiadomości. Dobrej dla wszystkich pacjentów, którym wizyta w gabinecie stomatologicznym rujnuje budżet, jak to ujął autor. Realizacja sześciopunktowego scenariusza ma sprawić, że wizyta u dentysty nie tylko nie będzie oznaczała czekania w kolejkach, ale przede wszystkim taka wizyta byłaby bezpłatna. Jak do tego dojdzie?

Scenariusz Faktu:

Polska przyjmie jeszcze w tym roku dyrektywę o transgranicznej opiece medycznej, która nakaże NFZ-owi zwracać koszty określonego leczenia poza granicami.
Lekarze i szpitale z Zachodu będą walczyć o polskich pacjentów i pewne pieniądze z kasy NFZ.
Nic nie powstrzyma zagranicznych firm np. klinik stomatologicznych, aby ułatwić Polakom dostęp do swych usług poprzez otwieranie filii na terenie Polski.
Praktykujący w Polsce niemiecki stomatolog, czy czeski ginekolog będą mieli prawo do wynagrodzenia z NFZ.
Polskie prawo się zmieni i nakaże NFZ-owi zrefundować dowolną wizytę nie tylko w gabinecie z szyldem "dr Schmidt", czy "dr Beneś", ale także u dentysty z polskim nazwiskiem (zgodnie z konstytucyjną zasadą równości podmiotów).
Ubezpieczenie w NFZ będzie uprawniało do refundowanego (a więc bezgotówkowego) korzystania z dowolnego gabinetu stomatologicznego w Polsce w sposób nielimitowany.

Autor artykułu pisze, że zanim Polacy będą cieszyć się z bezpłatnych wizyt u dentysty, musi  wydarzyć się coś jeszcze - w tej sprawie musi wypowiedzieć się sąd. Zdaniem Faktu werdykt jest przesądzony. Na potwierdzenie tej tezy dziennik przypomina opinię Adama Kozierkiewicza, eksperta ochrony zdrowia, który jest zdania, że skoro NFZ będzie musiał honorować rachunki od czeskiego dentysty, z którym nie ma kontraktu, będzie musiał także płacić za plomby wykonane w prywatnym gabinecie polskiego dentysty. To oczywiście nie stanie się samo. Najpierw ktoś będzie musiał pójść z taką sprawą do sądu.

Ten sam ekspert, w tym samym artykule przypomina, że teraz NFZ narzuca polskim lekarzom w kontraktach limity przyjęć. - Pacjentom leczącym się za granicą takich limitów narzucić nie może - podkreśla Kozierkiewicz. I rysuje od razu scenariusz, który jest według niego bardzo prawdopodobny. - Mieszka pani blisko południowej granicy, więc w pół godziny dojedzie do dentysty w Ostrawie, zapłaci mu 100 zł, bo tam stawki są niższe niż u nas, a NFZ zwróci pani z tego połowę. To samo z kardiologiem czy innymi specjalistami, do których u nas są długie kolejki. Poza tym europejskie przepisy zmuszają do wzajemnego uznawania kwalifikacji personelu medycznego. Czeski dentysta, czy kardiolog będzie mógł więc otworzyć filię swojego gabinetu w Katowicach.

Fakt uważa, że najciekawsze może jednak rozegrać się wewnątrz kraju. W konstytucji jest zapisana równość podmiotów. Skoro polski pacjent będzie mógł leczyć się w dowolnej placówce na terenie Unii, może to być również szpital czy poradnia w Polsce.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
bizDENT   dyrektywa transgraniczna   Kondycja branży  

POLECAMY W SERWISACH