PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Dentyści ze stażem podyplomowym i specjalizacjami

ms
15-12-2015, 08:12
Dentyści ze stażem podyplomowym i specjalizacjami Lepsze szkolenie lekarzy dentystów (foto: freeimagesphotos)
Na piśmie nie ma żadnych zobowiązań, ale deklaracje są jednoznaczne. Ministerstwo Zdrowia chce przywrócić staże podyplomowe (rezydentura dla każdego lekarza i lekarza dentysty) oraz zwiększyć o 20 proc. liczbę miejsc na uniwersytetach medycznych.

Wiceminister zdrowia Piotr Warczyński zapowiedział rozpoczęcie w połowie grudnia 2015 r. konsultacji nad projektem regulacji przywracających staż podyplomowy. MZ chce zaoferować każdemu absolwentowi UM rezydentury.

Druga zapowiedź dotyczy zwiększenia limitów przyjęć na studia medyczne. Ministerstwo Zdrowia chce wzrostu w najbliższych latach limitu o 20 proc. Oznacza to oczywiście dodatkowe koszty. - Z naszych danych wynika, że uczelnie stać na przyjęcie kolejnych studentów pod warunkiem zwiększenia finansowania – powiedział wiceminister zdrowia.

Według Piotra Warczyńskiego, minister finansów świadomy jest konieczności udźwignięcia dodatkowych obciążeń, wynikających ze zmiany systemu szkolenia młodych kadr medyków.

O ile przepisy wejdą w życie niezwłocznie, to i tak pierwsze efekty zapowiadanych zmian widoczne będą najwcześniej za 7 lat (rezydentury) lub po 12 latach (specjalizacje).

W planie finansowym Funduszu Pracy w 2016 r. przeznaczono 835,3 mln zł na staże podyplomowe oraz szkolenia specjalizacyjne (rezydentury): lekarzy, dentystów, pielęgniarek i położnych – przy jednoczesnym zwiększeniu wydatków na aktywne formy przeciwdziałania bezrobociu prawie o 700,3 mln zł.

W 2016 r. przewidziano częściowe finansowanie rezydentur ze środków budżetu państwa – do 182,9 mln zł (umożliwi to odbycie specjalizacji przez wszystkich absolwentów uczelni medycznych z lat 2012-2015).

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH