PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Dentyści wracają do wałbrzyskich szkół

en
20-05-2016, 08:05
Dentyści wracają do wałbrzyskich szkół Wałbrzyskie szkoły witają szkolnych dentystów (fot. wikipedia)
Wałbrzych rozpoczyna realizację programu opieki stomatologicznej w szkołach. Od nowego roku szkolnego będzie w tym mieście działało pięć gabinetów dentystycznych, cztery w szkołach podstawowych i jeden w liceum.

Celem rozpoczynanego w Wałbrzychu programu jest edukacja dzieci i profilaktyka próchnicy w przedszkolach, szkołach podstawowych i gimnazjach. Jego szacunkowy koszt to urządzenie gabinetów – 290 tys. zł, roczne utrzymanie – 678 tys. zł (w tym miesięczne wynagrodzenie dentysty - 5 tys. zł i higienistki stomatologicznej 3 tys. zł). Do tego dochodzi jeszcze koszt remontu i adaptacji gabinetów stomatologicznych (ok. 570 tys. zł).

- Zaczynamy od pięciu gabinetów. Do programu dołączyła się Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa, która oddaje do dyspozycji świetnie urządzony gabinet. To pierwszy krok w kierunku rozwijania opieki stomatologicznej. W tych gabinetach będzie się odbywało leczenie początkowe i profilaktyka, natomiast bardziej skomplikowane zabiegi będą prowadzić gabinety mające podpisane umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia – wyjaśnia dla Telewizji Wałbrzych wiceprezydent miasta Zygmunt Nowaczyk. Nie będzie w nich można na przykład usunąć zęba, bo przy tym zabiegu musi być obecny rodzic dziecka.

Gabinety ze szkół objętych programem będą miały ujednolicone zaplecze techniczne, narzędzia, personel i zakres zadań. W planach na następne dwa lata jest jeszcze uruchomienie gabinetów w kilku kolejnych szkołach.

Według WHO celem, do którego powinny dążyć kraje w opiece stomatologicznej, jest nie więcej niż trzy zęby zajęte próchnicą u dzieci do 12 roku życia. W latach 1992-1998 dzieci z Wałbrzycha, jako jedyne w Polsce, osiągnęły taki poziom. Niestety sytuacja się pogorszyła, podobnie jak w całym kraju i obecnie mają średnio do 6 zębów ze zmianami próchnicowymi.

Czytaj także: Wałbrzych sam zajmie się leczeniem zębów dzieci

Więcej: tvwalbrzych.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH