PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Dentyści w zasadzie bez miejsc rezydenckich

ms
27-02-2017, 07:23
Dentyści w zasadzie bez miejsc rezydenckich Stop cięciom w rezydenturach dla dentystów
Stanowczy sprzeciw wobec symbolicznej liczby przyznanych rezydentur dla lekarzy dentystów w postępowaniu wiosennym 2017 r. – wygłosiło Prezydium NRL.

infoDENT24.pl pisał już kilkakrotnie o problemie m.in. w materiałach: "Sypnęło" rezydenturami - kpina?Maciej Hamankiewicz pyta ministra zdrowia o znikomą liczbę rezydenturMZ: mało miejsc rezydenckich? Nie było zapotrzebowania!

Teraz problemem zajęło się Prezydium NRL, które apeluje do ministra zdrowia, aby ten wziął pod uwagę fakt, że niewielki dostęp do lekarzy dentystów do szkolenia specjalizacyjnego w formie rezydentur będzie w dłuższej perspektywie skutkował brakiem dostępności pacjentów do specjalistycznych świadczeń z zakresu leczenia stomatologicznego.

Prezydium NRL przypomina, że w postępowaniu kwalifikacyjnym odbywającym się w marcu 2017 r. na cały kraj uruchomione zostaną jedynie dwa miejsca specjalizacyjne dla lekarzy dentystów - po jednym w dziedzinie stomatologii dziecięcej w Województwie Małopolskim i Mazowieckim. W ocenie samorządu lekarskiego taką sytuację należy uznać za niedopuszczalną.

Prezydium NRL wskazuje, że przy niewystarczającej liczbie specjalistów w dziedzinach lekarsko-dentystycznych, niezrozumiałe jest tak wąski dostęp do szkolenia specjalizacyjnego w ramach rezydentury.

Prezydium NRL wyraża obawy, że niewielki dostęp do tej najbardziej oczekiwanej przez lekarzy dentystów formy szkolenia specjalizacyjnego będzie w dłuższej perspektywie skutkował brakiem dostępności pacjentów do specjalistycznych świadczeń z zakresu leczenia stomatologicznego.

Prezydium NRL przedstawia alarmujące statystyki. Otóż jak wynika z danych Centralnego Rejestru Lekarzy i ostatniego badania „Lekarze Stomatolodzy 2016” przeprowadzonego przez Ośrodek Studiów i Analiz Naczelnej Izby Lekarskiej, wśród lekarzy dentystów posiadających specjalizację ponad 62 proc. to osoby, które ukończyły 51 rok życia, a 18 proc. to osoby po 66 roku życia. Struktura wiekowa lekarzy dentystów posiadających specjalizację wskazuje, że istnieje niewątpliwa potrzeba kształcenia nowych specjalistów w dziedzinach lekarsko-dentystycznych.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
NRL   rezydentury  

POLECAMY W SERWISACH