PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Dentyści w Brukseli o raku jamy ustnej

ws
26-06-2015, 08:04
Dentyści w Brukseli o raku jamy ustnej Parlamentarzyści UE i lekarze dentyści o raku jamy ustnej
Co można zrobić, aby skuteczniej walczyć z chorobami nowotworowymi jamy ustnej? Najlepiej wiedzą to parlamentarzyści unijni, skupieni wokół nieformalnego ugrupowania, zwanego MEPs against Cancer (MAC) oraz dentyści, zrzeszeni w Council of European Dentists (CED).

„Oral Cancer: Dentists saving lives" taki był temat spotkania w Parlamencie Europejskim (23 czerwca), podczas którego poruszane były kwestie wczesnego wykrywania raka jamy ustnej i roli lekarza dentysty w tym procesie.

Na wszelkie formy leczenia raka w skali świata wydatkuje się 1 bln USD rocznie – ocenia WHO. MAC stawia sobie za cel m.in. obniżenie do 2020 r. poziomu zachorowalności na raka jamy ustnej o 15 proc. Plan ten realizowany jest wspólnie z Radą Europy i Komisją Europejską. O sposoby przeciwdziałania złu parlamentarzyści zapytali dentystów skupionych w CED.

Dentyści z CED przedstawili parlamentarzystom dobre praktyki w rozpoznawaniu i leczeniu raka jamy ustnej. Pomocna była prezentacja przedstawicieli Portugalii na temat narodowego programu zwalczania raka jamy ustnej.

Wnioski ze spotkania nie są jednak optymistyczne.

Martin Seychell, zastępca dyrektora generalnego, Dyrekcja Generalna ds. Zdrowia i Konsumentów, Komisja Europejska: parlamentarzyści unijni powinni zwiększyć współpracę z dentystami reprezentowanymi przez CED. Priorytetem w walce z nowotworami jamy ustnej musi być ograniczanie spożycia alkoholu i papierosów.

Europarlamentarzystka Nessa Childers (Irlandia) zapamiętała ze spotkania, że każda niepokojąca zmiana w obrębie jamy ustnej, która trwa dłużej niż trzy tygodnie, powinna być zgłoszona lekarzowi. Podsumowując naradę doszła do wniosku, że skuteczna walka z nowotworami jamy ustanej warunkowana jest należytą profilaktyką i wzrostem finansowania tego obszaru aktywności wśród państw członkowskich UE.

Europarlamentarzysta Matt Carthy  (Irlandia) cieszył się z możliwości spotkania z dentystami z rodzinnej Irlandii. To jednak za mało, żeby mówić o przełomie w walce z nowotworami jamy ustnej.

Generalne wnioski są znane od dawna: - promocja działań prewencyjnych; - redukcja umieralności w grupie osób chorych, poprzez zapewnienie dostępności do nowoczesnych terapii; - walka o profesjonalną, powszechną opiekę nad ludźmi chorymi.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH