PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Dentyści przyjrzą się z boku akcji strajkowej kolegów lekarzy

22-10-2012, 04:06
OZLL
OZLL
OZZL podejmie przygotowania do ogólnopolskiej akcji strajkowej, która ma polegać na grupowej rezygnacji z pracy lekarzy pracujących w zakładach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Lekarze dentyści tylko w niewielkim odsetku uczestniczyć zapewne będą w tej akcji, gdyż pokaźna ich grupa od lat nie jest związana kontraktem z NFZ, a nawet jeśli - to usługi finansowane ze środków publicznych stanowią tylko część wpływów z leczenia pacjentów.

XII Krajowy Zjazd Delegatów Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy, obradujący w Lidzbarku Warmińskim (19 - 20 października 2012 r.) postanowił, że OZZL podejmuje przygotowania do ogólnopolskiej akcji protestacyjnej, w ramach której lekarze zatrudnieni w publicznych placówkach ochrony zdrowia będą się masowo zwalniać z pracy (na wzór akcji Dziękujemy, odchodzimy przeprowadzonej przez lekarzy czeskich i słowackich).

OZZL uważa, że rząd tylko wtedy słucha opinii lekarzy, gdy ci merytoryczne postulaty poprą argumentami siłowymi.

Związkowcy domagają się:

- po pierwsze: zrównoważenia nakładów publicznych na ochronę zdrowia z zakresem świadczeń gwarantowanych;

- po drugie: stworzenia merytorycznej wyceny świadczeń zdrowotnych, finansowanych ze środków publicznych z uwzględnieniem wyceny pracy personelu medycznego.

OZZL twierdzi, że bez tych kroków szpitale przekształcone w spółki prawa handlowego szybko zbankrutują.

Protest OZZL ma być skoordynowany z akcją związków zawodowych lekarzy z innych państw Grupy Wyszegradzkiej (Czechy, Słowacja, Węgry).

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
newsDENT   Inicjatywy  

POLECAMY W SERWISACH