• jobDent jobDENT
    giełda pracy

    najnowsze oferty pracy

    Szukam pracy

  • kursDent kursDENT
    szukaj szkoleń
PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Dentyści protestują przeciwko określaniu wieku imigrantów na podstawie badania zębów

smn
20-10-2016, 11:39
Dentyści protestują przeciwko określaniu wieku imigrantów na podstawie badania zębów Dentyści nie pomogą w określaniu wieku uchodźców (fot. pixabay)
Francja zlikwiduje przed zimą obóz imigrantów w Calais.  Rząd Wielkiej Brytanii zadeklarował, że przyjmie część dzieci, które przebywają tam bez opiekunów. Gdy pierwsi mali imigranci już znaleźli się po angielskiej stronie kanału La Manche, w mediach rozpoczęła się dyskusja (poparta zdjęciami przybyszów), że niektórzy z nich wcale nie są „mali” i nadużywają brytyjskiej gościnności.

Uchodźcy mogą wystąpić o azyl w pierwszym bezpiecznym kraju, do którego dotrą po ucieczce z terenu konfliktu zbrojnego lub prześladowań. Natomiast nieletni mają wyjątkowe prawa gwarantowane przez Konwencję Dublińską. Azyl przysługuje im w dowolnym kraju albo w tym, w którym mają rodzinę, pod warunkiem że nie ukończyli 18 roku życia.

Jeden z brytyjskich parlamentarzystów zaproponował, by każdemu uchodźcy, co do którego wieku są wątpliwości, robić zdjęcie rentgenowskie zębów i na tej podstawie określać, czy jest nadal niepełnoletni.

Jednak British Dental Association (BDA) ostro skrytykowało ten pomysł jako niestosowny i nieetyczny. Jak stwierdził rzecznik prasowy organizacji dentystów, przy pomocy stomatologicznych zdjęć rtg nie można precyzyjnie stwierdzić, czy ktoś skończył 18 lat. Co więcej, to jest wbrew lekarskiej etyce, by stosować radiografię dla celów innych niż medyczne.

Czytej także: Zęby zweryfikują wiek przestępcy

Więcej: independent.co.uk

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH