PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Dentyści niechętnie podpisują kontrakty z NFZ?

en
05-03-2018, 07:08
Dentyści niechętnie podpisują kontrakty z NFZ? Ok. stu gabinetów stomatologicznych rocznie rezygnuje zw współpracy z NFZ (fot. pixabay)
Gabinetów stomatologicznych z kontraktem z NFZ systematycznie ubywa, co roku średnio sto rezygnuje ze współpracy z publicznym płatnikiem.

Pacjenci w Polsce mają coraz mniejsze szanse na darmowe leczenie zębów - w 2010 r. gabinetów stomatologicznych z kontraktem NFZ było 5,4 tys., w 2016 r. – 4,3 tys. (najnowsze dane GUS), tyle samo co w 2006 r., podaje Gazeta Wyborcza.

Ponadto zakres  świadczeń refundowanych przez NFZ, jest dość iluzoryczny. Jeśli nawet w miarę szybko pacjent dostanie się do gabinetu, refundacja obejmuje najtańsze materiały i tylko podstawowe świadczenia. Niejednokrotnie więc dentysta w ramach kontraktu NFZ nie skupia się na leczeniu, ale na dopasowaniu pacjenta do procedury, za którą zapłaci Fundusz. Na roczne leczenie jednego pacjenta NFZ oferuje ok. 50 zł, a tak kwota wyczerpuje się z chwilą, gdy pacjent usiądzie na fotel, a lekarz przygotuje sprzęt, komentuje gazeta.

Mimo coraz bardziej utrudnionego dostępu do bezpłatnego leczenia, mało kto przekonuje się do profilaktyki. Jak wynika z danych firmy Oral-B,  pacjenci trwają przy złych nawykach związanych z higieną jamy ustnej. Np. szczotkują zęby nie dwie minuty, ale zaledwie 46 sekund, a w dodatku bardzo niestarannie – 60 proc. Polaków w ogóle nie myje zębów trzonowych.

Więcej: wyborcza.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
NFZ   dentysta   higiena jamy ustnej  

POLECAMY W SERWISACH