PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Dentyści nie mogą być zakładnikami złych przepisów

Mirosław Stańczyk
07-09-2016, 09:17
Dentyści nie mogą być zakładnikami złych przepisów lek. dent. Leszek Dudziński, wiceprezes NRL i przewodniczący KS NRL (foto: gl)
- Uważam, że powinniśmy zapewnić dostęp do publicznych pieniędzy, przeznaczanych na profilaktykę i leczenie stomatologiczne - wszystkim, funkcjonującym na rynku dentystom – mówi w wywiadzie dla infoDENT24.pl. lek. dent. Leszek Dudziński, nowy wiceprezes NRL i przewodniczący KS NRL.

Mirosław Stańczyk infoDENT24.pl: Nowo wybrany wiceprezes NRL znajduje się w specyficznej sytuacji, bo i w specyficznej sytuacji został wybrany na to stanowisko. Uda się w takich okolicznościach efektywnie pracować dla środowiska lekarzy dentystów? 
Lek. dent. Leszek Dudziński, wiceprezes NRL i przewodniczący KS NRL: Gdybym nie miał takiego przekonania, nie zdecydowałbym się na kandydowanie na funkcję wiceprezesa NRL. Oczywiście, że przy podejmowaniu decyzji brałem pod uwagę także kwestię różnic interesów występujących w samorządzie zawodowym lekarzy dentystów. Ich specyfika znana jest od lat.

Nasze środowisko składa się m.in. z grupy dentystów od lat związanej kontraktami organizowanymi przez publicznego płatnika. Oczekują oni od samorządu działań zapewniających efektywność usług realizowanych w systemie NFZ.

Oczywiście są także ci, którzy funkcjonują wyłącznie na zasadach komercyjnych. Ta część środowiska w ostatnich latach wykonała gigantyczną pracę, aby ich gabinety stomatologiczne prezentowały m.in. pod względem wyposażenia najwyższy europejski poziom. Podnosili kwalifikacje zawodowe w kraju i za granicą. Rzecz jasna nie interesuje ich, przynajmniej bezpośrednio, system powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego. Tym koleżankom i tym kolegom zależy, aby świadczone przez nich usługi stomatologiczne nie były zakładnikiem nie zawsze należycie przemyślanych przepisów oddziałujących na podmioty funkcjonujące w ochronie zdrowia.

Jest także kolejna grupa, zazwyczaj początkujących lekarzy dentystów, która stoi przed dylematem jak pokierować swoją karierą zawodową. Nie zawsze mogą zaoferować swoje umiejętności publicznemu płatnikowi, gdyż kontrakty, do których dostęp miałyby nowe podmioty, organizowane są sporadyczne. Młodzi nie zawsze mają na tyle odwagi i pieniędzy, aby uruchomić prywatny gabinet dentystyczny.

infoDENT24.pl: To wiele mówi o zróżnicowanej strukturze interesów grupy zawodowej lekarzy dentystów, o interesy której powinien przecież na co dzień dbać wiceprezes NRL i przewodniczący KS NRL. Ostatnie miesiące świadczą o tym, iż to nie jedyne różnice charakteryzujące środowisko dentystów.
Lek. dent. Leszek Dudziński: Do końca obecnej kadencji pozostało 1,5 roku. Nie chciałbym, abyśmy strawili ten czas na dyskusjach o usytuowaniu lekarzy dentystów we wspólnym samorządzie. Mamy efektywnie prezentować interesy dentystów wewnątrz i na zewnątrz środowiska, a nie tkwić w zawiłościach prawnych, które umożliwiłyby zmianę formuły wyboru dentystów do władz samorządowych. Jestem przekonany, że koncentrując się na procedurach, wskaźnikach i proporcjach, określających zasady wyboru dentystów na stanowiska w samorządzie, nie wystarczy nam czasu i energii, aby skupić się na sprawach najistotniejszych dla naszego środowiska.

SŁOWA KLUCZOWE
Leszek Dudziński   KS NRL   samorząd lekarski  

POLECAMY W SERWISACH