PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Dentyści kontestują budżet NFZ na stomatologię

ms
21-07-2016, 08:14
Dentyści kontestują budżet NFZ na stomatologię Mało pieniędzy na stomatologię (foto: pixabay)
Corocznemu zmniejszaniu udziału nakładów na stomatologię w rosnącym budżecie NFZ stanowczo sprzeciwiają się lekarze dentyści.

Publikujemy kolejny list w tej sprawie, skierowany do ministra zdrowia, tym razem podpisany przez wiceprezesa ORL w Krakowie dr. n. med. Jerzego Friedigera. W piśmie tym zawarto protest przeciwko marginalizowaniu opieki stomatologicznej zapewnianej przez publicznego płatnika w ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego.

Zwrócono także uwagę na zasadność wprowadzenia rozwiązań, dzięki którym pacjenci, korzystający z usług stomatologicznych finansowanych przez NFZ, mieliby prawo dokupić ponadstandardowy materiał, niedostępny w przypadku korzystania ze standardowych świadczeń.

Pismo ORL w Krakowie do ministra zdrowia

Po zapoznaniu się z projektem planu finansowego NFZ na 2017 r., w którym po raz kolejny obniża się wydatki na stomatologiczne świadczenia opieki zdrowotnej, działając w imieniu i na rzecz lekarzy dentystów - członków Okręgowej Izby Lekarskiej w Krakowie - proszę o podjęcie pilnych działań zmierzających do podniesienia nakładów na stomatologię właśnie.

Nie do przyjęcia jest przedstawiona w projekcie budżetu NFZ propozycja, zgodnie z którą finansowanie świadczeń stomatologicznych ma osiągnąć dramatycznie niski poziom wydatków na świadczenia opieki zdrowotnej 2,48 proc. W przedstawionym na przyszły rok planie finansowym NFZ zakładany jest 0,5 proc. nominalny wzrost wydatków na świadczenia stomatologiczne, w porównaniu z rokiem bieżącym. Pamiętać trzeba jednak, że w stosunku do całego budżetu NFZ na 2016 r. wydatki na stomatologię określone były na poziomie 2,6 proc. W planie finansowym na 2017 r. projektowane są one na poziomie 2,48 proc. Wystąpił zatem kolejny spadek nakładów na świadczenia stomatologiczne.

W założeniach reformy ochrony zdrowia budżet przeznaczony na leczenie stomatologiczne miał kształtować się na poziomie ok. 5 proc. całości kosztów świadczeń opieki zdrowotnej. Pozwoliłoby to na zapewnienie społeczeństwu dostępu do leczenia stomatologicznego na poziomie zapewniającym utrzymanie minimalnego stanu zdrowotnego.

Na zależność tę zwracała uwagę ministrowi zdrowia Komisja Stomatologiczna NRL (m.in. w apelu nr 5/15 VII z 28.11.2015 r.).

Tymczasem od lat środki przeznaczone na leczenie stomatologiczne są niewystarczające i procentowy udział kosztów zarezerwowanych na stomatologię corocznie ulega zmniejszeniu. Taki trend utrwala również projekt planu finansowego NFZ na 2017 r.

W naszej ocenie polityka władz państwowych i NFZ, bez względu na stronę sceny politycznej sprawującą władzę,  nie pozwala na zapewnienie najwyższych standardów stomatologicznych realizowanych w ramach świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych z powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego.

Zwracamy się również z prośbą o podjęcie działań zgodnych z oczekiwaniami naszego środowiska, a mających na celu zmianę dotychczasowych warunków udzielania świadczeń stomatologicznych. Ankieta przeprowadzona wśród lekarzy dentystów jednoznacznie ujawniła kierunek ewentualnych zmian. Wynika z niej, że wszyscy chętni lekarze dentyści powinni mieć możliwość udzielania świadczeń w ramach ubezpieczenia zdrowotnego, a pacjenci prawo do lepszego (ponadstandardowego) materiału za dodatkową opłatą (w ramach tzw. systemu dopłat).

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
ORL w Krakowie   finansowanie stomatologii  

POLECAMY W SERWISACH