PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Dentofobia nie jedno ma imię

jsz
12-08-2014, 12:18
Dentofobia nie jedno ma imię Dlaczego ludzie boją się dentysty (foto: sxc.hu)
Z raportu, przeprowadzonego na potrzeby kampanii „Lekcja Stomatologii", aż 46 proc. społeczeństwa odczuwa duży stres przed wizytą stomatologiczną, a 52 proc. nie chodzi do dentysty ze względu na lęk. Respondenci podają różne przyczyny stresu. Są to m.in. opowieści rodziców, czy wspomnienia o szkolnej dentystce.

Zdecydowanie najwięcej pacjentów unika dentysty, gdyż podczas jednej z wizyt odczuwali ból (65 proc. respondentów).

Uwaga, co trzeci pacjent strach przed dentystą wywodzi z wyglądu narzędzi stomatologicznych.
Inicjatywy zmierzające do reaktywowania szkolnych gabinetów dentystycznych wzbudzają znaki zapytania, bo oto okazuje się, że co piąta osoba jako źródło dentofobii podaje wizytę u szkolnej dentystki (taką płeć podali autorzy badania).

To jak się jawi dentysta w oczach przerażonego pacjenta też ma istotne znaczenie, bo ok. 15 proc. leczonych osób twierdzi, że do odwiedzania gabinetu stomatologicznego zniechęciła je postawa lekarza.

Niewiele mniejszy odsetek (12 proc.) ankietowanych uważa, że uraz na całe życie ma źródło w przebiegu pierwszej wizyty u dentysty.
Kłopot jest z 9 proc. ludzi dotkniętych dentofobią. Ta grupa twierdzi, że czuje niechęć do sytuacji naruszających ich przestrzeń osobistą.

Statystycznie zauważalne (6 proc.) są także osoby, które twierdzą, że niechętnie leczą zęby, bo tego typu wizyty trwają zbyt długo.

Złe nastawienie przez rodziców, do tego co czeka za drzwiami gabinetu dentystycznego nie ma zbyt wielkiego znaczenia. Przerażające opowieści starszych w postawie wyparcia zasadności korzystania z usług stomatologicznych skutecznie przestraszyło ok. 4 proc. ankietowanych.

Bez wnikania w skomplikowane zagadnienia co jest przyczyną, a co skutkiem, warto pamiętać, że przed II Wojną Światową na setkę dzieci w wieku 7 - 16 lat, zaledwie dwoje miało zdrowe wszystkie zęby. Z ostatnich danych, opublikowanych przez Ministerstwo Zdrowia, wynika, że ten stan niewiele się poprawił. Próchnica dotyczy 79 proc. polskich 12-latków i 96 proc. 18-latków.

Informacja przygotowana na podstawie materiałów powstałych w ramach „Lekcji stomatologii" - inicjatywy Fundacji „Nadzieja dla Zdrowia" oraz NZOZ Prima-Dent, której celem jest pozytywne wpłynięcie na świadomość, a docelowo na stan i przyszłość uzębienia Polaków oraz wyeliminowanie stresu stomatologicznego.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH