• jobDent jobDENT
  giełda pracy

  najnowsze oferty pracy

  Szukam pracy

 • kursDent kursDENT
  szukaj szkoleń

  najnowsze oferty szkoleń

PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Dentobusy w Sejmie

en/PAP
20-09-2017, 15:32
Dentobusy w Sejmie Dentobusy budzą kontrowersje nawet wśród posłów (fot. pixabay)
Senacka komisja zdrowia rekomenduje przyjęcie bez poprawek tzw. specustawy zdrowotnej, która zapewnia poprawę jakości i dostępności świadczeń zdrowotnych. Do systemu opieki zdrowotnej trafią dodatkowe 281,8 mln zł, m.in. na zakupy sprzętu i aparatury medycznej.

Założenia ustawy przedstawił na senackiej komisji minister zdrowia Konstanty Radziwiłł. Jak podkreślał, od lat mamy do czynienia z niedoborem środków w służbie zdrowia. - Te niedobory występują w różnych obszarach. Ta ustawa zajmuje się jednym - zwiększa możliwość wykorzystania środków w zakresie zakupu różnego rodzaju sprzętu i wyposażenia - powiedział minister.

Dzięki ustawie o szczególnych rozwiązaniach zapewniających poprawę jakości świadczeń opieki zdrowotnej i ich dostępności, system służby zdrowia zasili dodatkowa kwota 12-24 mln (w zależności od ceny uzyskanej w przetargach) na zakup 16 tzw. dentobusów, a 134 mln - na doposażenia gabinetów profilaktyki zdrowotnej w szkołach.

W dyskusji na projektem ustawy, największe wątpliwości senatorów budziły kwestie związane z funkcjonowaniem dentobusów. Senatorowie zastanawiali się, czy znajdą się stomatolodzy chętni do pracy w dentobusach, oraz czy założenia dot. leczenia i profilaktyki będą się sprawdzały w praktyce.

- Zwracam uwagę, że mówimy dzisiaj o 16 dentobusach w całej Polsce, (...). Chcielibyśmy, żeby konkurs na obsługę tych dentobusów skierować do tych, którzy już prowadzą działalność w zakresie stomatologii i wydaje się, że z całą pewnością takie podmioty się znajdą - odpowiadał minister.

Podkreślił, że dentobusy swoimi działaniami mają obejmować nie tylko świadczenia profilaktyczne, ale także lecznicze. - To mają być pełno profilowe gabinety, które mają dotrzeć do miejsc, gdzie jest kiepsko z dostępem do lekarza dentysty - mówił Radziwiłł.

Jak dodał, będzie to wymagało pewnych modyfikacji w zakresie koszyka świadczeń gwarantowanych, ale resort zdrowia "już się do tego szykuje".

Senacka komisja zdrowia jednogłośnie i bez poprawek zaopiniowała przyjęcie tzw. specustawy zdrowotnej. Teraz ustawa trafi pod obrady plenarne Senatu.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
Ministerstwo Zdrowia   dentysta   dentobusy   sejm  

POLECAMY W SERWISACH