PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Dentobusem Wiewiórki Julii - w próchnicę dzieci

06-09-2012, 12:11
Nie pierwszy to raz Marek Michalak, rzecznik praw dziecka próbuje coś zrobić, aby stan uzębienia polskich dzieci nie był czerwoną latarnią europejskich statystyk. Nie pierwszy to raz RPD stawia na dentobusy. Tym razem ma to być dentobus Wiewiórki Julii.

 

Dentobus Wiewiórki Julii

Dentobus, czyli autobus z gabinetem i zespołem stomatologów na pokładzie, ma walczyć z fatalnym stanem zębów polskich dzieci. Każdy z dentobusów Wiewiórki Julii zostanie wyposażony w trzy unity stomatologiczne, obsługiwane przez grupę dwudziestu stomatologów-wolontariuszy. Fundacja Wiewiórki Julii szacuje, że miesięcznie z pomocy mobilnych gabinetów skorzystać będzie mogło 450 dzieci. Koszt zakupu i wyposażenia jednego dentobusu to ok. 1,5 mln złotych.

Takich pieniędzy jeszcze nie ma. Do czasu zebrania pełnej kwoty - zespół stomatologów będzie odwiedzał wsie i małe miasta podróżując samochodami wyposażonymi w podręczny sprzęt stomatologiczny. Akcja ta rozpocznie się 20 września pod hasłem podróże Julii. Początkowo badania stomatologiczne wystartują w województwie mazowieckim. Podróże odbywać się będą w każdy czwartek i piątek. Wolontariusze stawiają na przygotowanie wstępnej dokumentacji medycznej małych pacjentów. Później opracowany zostanie harmonogram badań i mapę miejscowości dla projektu dentobus Wiewórki Julii.

Dentobus Wiewiórki Julii w pierwszej kolejności ma pojawić się wszędzie tam, gdzie dostęp do opieki stomatologicznej jest szczególnie utrudniony lub wręcz niemożliwy.

Fundacja Wiewiórki Julii to pierwsza tego rodzaju organizacja pożytku publicznego w kraju, która zapewnia kompleksową opiekę stomatologiczną dzieci. Jej celem jest zebranie środków na zakup i wyposażenie początkowo jednego, a w kolejnych latach trzech dentobusów.

 

Tramwaje Zdrowego Uśmiechu

W akcję poprawy stanu uzębienia polskich dzieci włączają się także.. tramwaje warszawskie. Spółka Tramwaje Warszawskie oraz Polskie Towarzystwo Studentów Stomatologii zorganizują 12 września, z okazji Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej, w zajezdni tramwajowej na warszawskiej Woli przy ul. Siedmiogrodzkiej 20 bezpłatne badania dla najmłodszych, połączone ze zwiedzaniem zajezdni.

Dzieci zostaną przebadane pod kątem próchnicy, wad zgryzu oraz nowotworowych zmian w jamie ustnej. Następnie mali pacjenci wezmą udział w szkoleniach z zakresu higieny jamy ustnej, prawidłowego szczotkowania zębów oraz pierwszej pomocy. 15 września na warszawskich ulicach pojawi się specjalny tramwaj Wiewiórki Julii, w którym pasażerowie będą mogli skorzystać z bezpłatnych porad stomatologicznych.

Mobilna opieka medyczno-stomatologiczna nie jest nowością takie rozwiązania sprawdzają się m.in. w: Indiach, Stanach Zjednoczonych, Brazylii, Niemczech, Francji.

Raport Ministerstwa Zdrowia, oparty na badaniach przeprowadzonych w ramach programu Monitoring Zdrowia Jamy Ustnej z 2011 roku, pokazuje iż próchnica dotyka: 79,9 proc. pięciolatków, 90,5 proc. siedmiolatków i aż 91,8 proc. piętnastolatków.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
newsDENT   Michalak   rzecznik praw dziecka   dentobus   dzieci   badania kontrolne   Inicjatywy  

POLECAMY W SERWISACH