PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Dentobus w szkole… raz na 34 lata

ms
17-07-2017, 08:44
Dentobus w szkole… raz na 34 lata Dentobus jak Latający Holender
Bez podstawowej wiedzy o rządowym programie, zakładającym m.in. uruchomienie kilkunastu dentobusów, rozpoczęła się analiza tego pomysłu.

Swoje zdanie na ten temat postanowili zaprezentować dziennikarze Faktu. W ich ocenie, rząd chce zaoszczędzić. - W Polsce mamy 12 tys. szkół. Zakładając, że dziennie załoga z takiego autobusu wyleczy zęby wszystkich uczniów z jednej placówki, daną szkołę będzie odwiedzał raz na cztery lata. W szkołach mieli być dentyści, a będzie żenada – czytamy w artykule.

Nie są to wyliczenia poprawne. Dziennikarze Faktu utrzymują, że dentysta w dentobusie w szkole pojawi się raz na cztery lata. Dzieląc jednak 12 tys. przez 360 dni w roku, co jest założeniem oczywiście nierealnym (dentobusy nie będą jeździły w święta, niedziele, soboty, wakacje i ferie, bo nie będą miały do kogo jeździć) otrzymamy mniej więcej 34 lata, a nie – jak wyliczyli dziennikarze Faktu – zaledwie 4 lata. Oczywiście tak będzie, gdy pominiemy w tych wyliczeniach potrzeby uczniów szkół ponadpodstawowych.

Poza tym, po pierwsze - nie chodzi o leczenie zębów w dentobusach, po drugie - nie do wszystkich szkół na wsiach taki pojazd miałby trafić, po trzecie - pozostaje także pytanie o prawne rozwiązania, które umożliwiłyby chociażby badanie dzieci bez udziału rodziców. Zastrzeżenia te nie zmieniają jednak skali zagadnienia.

Jeśli jest tak jak przedstawiono to w Fakcie (liczba szkół publicznych podstawowych i gimnazjalnych, ale tylko na wsiach, rzeczywiście jest bliska 12 tys., jednak w wyniku reformy ich liczba się nieco zmniejszy) to idea uruchomienia 16 dentobusów jest co najmniej dyskusyjna.

Fakt przypomina, że gabinety dentystyczne, według wyborczej obietnicy PiS sprzed dwóch lat, miały się pokazać w każdej szkole. Według gazety, rząd dokładnie wszystko sobie policzył i okazało się, że na dentystę w każdej szkole potrzeba aż 7 mld zł. Minister edukacji Anna Zalewska i szef resortu zdrowia Konstanty Radziwiłł proponują teraz dentobusy. Już w roku szkolnym 2018/19 miałyby przyjeżdżać do mniejszych szkół, gdzie uczy się do 100 uczniów.

Pomysł z dentobusami nowy nie jest. Osiem lat temu ówczesnemu ministrowi zdrowia proponował go Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak – czytamy w Fakcie.

Więcej: fakt.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
dentobus   dentysta w szkole  

POLECAMY W SERWISACH