• jobDent jobDENT
    giełda pracy

    najnowsze oferty pracy

    Szukam pracy

  • kursDent kursDENT
    szukaj szkoleń
PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Decyzja o e-zwolnieniach należy do MRPiPS i premiera

PAP/kan
18-04-2018, 15:23
Decyzja o e-zwolnieniach  należy do MRPiPS i premiera Termin wprowadzenia e-zwolnień ostatecznie określi premier i minister rodziny (fot. pixabay)
Decyzję w sprawie ewentualnego przesunięcia wejścia w życie e-zwolnień podejmują minister rodziny Elżbieta Rafalska i premier Mateusz Morawiecki - oświadczył minister zdrowia Łukasz Szumowski pytany, czy termin obowiązkowego stosowania e-zwolnień będzie przesunięty.

Szumowski pytany był na konferencji prasowej o ewentualny termin przesunięcia wejścia w życie e-zwolnień.

- Jeśli chodzi o terminy, to minister Elżbieta Rafalska i premier Mateusz Morawiecki podejmują w tej sprawie decyzje: czy i kiedy - powiedział szef resortu zdrowia. Przypomniał, że regulacje dotyczące e-zwolnień są w gestii ministerstwa rodziny, pracy i polityki społecznej.

- Na pewno postulaty środowiska lekarskiego były takie, żeby troszkę odsunąć w czasie tę implementację obowiązkowych e-zwolnień. Jednocześnie prowadzimy bardzo intensywne prace z minister Rafalską, aby odciążyć lekarzy z tych administracyjnych czynności i pozwolić, aby to asystenci medyczni i sekretarki medyczne je wypisywały. Prace legislacyjne w tym kierunku już się toczą i myślę, że szybko będą pokazane - dodał.

We wtorek szefowa resortu rodziny Elżbieta Rafalska poinformowała PAP, że trwa ocena harmonogramu wdrożenia e-zwolnień.

Zgodnie z obecnie obowiązującym prawem, papierowe zwolnienia przejdą do historii od 1 lipca - od tego dnia lekarze będą wystawiać zwolnienia wyłącznie elektronicznie. Do tej pory lekarz miał wybór między wystawieniem tradycyjnego, papierowego zwolnienia, a wprowadzeniem do systemu informatycznego zwolnienia elektronicznego.

W ostatnich tygodniach organizacje lekarskie apelowały o pozostawienie po 1 lipca możliwości wystawiania papierowych e-zwolnień. Argumentowały m.in., że część lekarzy w wieku emerytalnym może mieć kłopot z wystawianiem zwolnień elektronicznych; problem ten dotyczy szczególnie przychodni podstawowej opieki zdrowotnej, tam, bowiem średnia wieku lekarzy jest najwyższa.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
Ministerstwo Zdrowia   e-system  

POLECAMY W SERWISACH