PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen ze stomatologicznym wątkiem

ms
08-02-2018, 09:44
Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen ze stomatologicznym wątkiem Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen (źródło: Wikipedia)
Nowy prezes PKN Orlen Daniel Obajtek, zanim objął to eksponowane stanowisko, był m.in. przez 9 lat wójtem gminy Pcim (Małopolska). Wówczas to jego nazwisko wiązano z opieką stomatologiczną nad dziećmi. Zrobił to co dla innych było niemożliwe do realizacji.

O obecnym prezesie PKN Orlen wspominała w październiku 2015 r. Beata Szydło: w Małopolsce w gminie Pcim, od kilku lat w szkołach funkcjonują gabinety stomatologiczne. Wójt Pcimia Daniel Obajtek zobowiązał się do ich dofinansowania. Gabinety są dotowane przez gminę w ten sposób, iż gmina zabezpieczyła wyposażenie gabinetu i zatrudnia dentystę, który zajmuje się dziećmi. W efekcie tych działań wszystkie dzieci w gminie Pcim objęte są opieką stomatologiczną – przekonywała kandydatka na premiera rządu.

Posłanka Józefa Hrynkiewicz w czerwcu 2016 r. tak mówiła o obecnym prezesie PKN Orlen: w zwykłej gminie, bez żadnej pomocy marszałka, bez żadnej pomocy powiatu, samorządu – w gminie Pcim – prosty wójt Daniel Obajtek potrafił zorganizować gabinety stomatologiczne dla dzieci tak, że wszystkie dzieci kończą szkołę podstawową i gimnazjum bez próchnicy, ze zdrowymi zębami.

A oto projekt w skrócie. Gmina Pcim z Funduszy Norweskich wyposażyła gabinet stomatologiczny za 160 tys. zł. Z własnych środków gmina zatrudniła stomatologa leczącego dzieci oraz pomoc dentystyczną. Roczne koszty utrzymania gabinetu stomatologicznego to 200 tys. zł. Dentyście w Pcimiu w jednym roku udało się objąć opieką stomatologiczną 790 dzieci.

Już niegdyś w Sejmie padł postulat (o czym infoDENT24.pl informował), aby taki scenariusz powielić w skali kraju korzystając z pieniędzy, jakimi dysponuje NFZ na leczenie stomatologiczne (ok. 1,7 mld zł rocznie).

Według danych GUS na początku 2013 r. w skali kraju funkcjonowało 2,5 tys. gmin. Część zdecydowanie większa niż ta w Pcimiu. Pomnożenie obu liczb daje niebagatelną kwotę 0,5 mld zł. Tak więc zrealizowanie takiego programu pochłonęłoby ok. 17 proc. nakładów NFZ na stomatologię ogółem.

Część posłów sam fakt skorzystania z obcych pieniędzy przy leczeniu zębów (Fundusz Norweski) uznała za uwłaczający godności Polaka.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH