• jobDent jobDENT
  giełda pracy

  najnowsze oferty pracy

  Szukam pracy

 • kursDent kursDENT
  szukaj szkoleń

  najnowsze oferty szkoleń

PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Czym skorupka za młodu - resort zdrowia uczy dzieci zdrowo jeść

kan/PAP
09-08-2017, 16:06
Czym skorupka za młodu - resort zdrowia uczy dzieci zdrowo jeść Ministerstwo zdrowia promuje zdrowe odżywianie wśród małych dzieci (fot. pixabay)
Nawyki żywieniowe kształtują się już we wczesnym dzieciństwie i jeśli są prawidłowe, są doskonałą formą profilaktyki zdrowotnej. Ministerstwo zdrowia ogłosiło konkurs  na projekt edukacyjny, którego celem będzie nauka dzieci z małych miejscowości, w wieku od 4 do 6 lat, co i jak jeść.

Resort zdrowia ocenia, że prawdziwą zmorą, utrudniającą wyrabianie od najmłodszych lat zdrowych nawyków żywieniowych, jest w dzisiejszych czasach zaniedbywanie wspólnego jedzenia, konsumpcja przed telewizorem, a także nadmiar słodyczy i brak ruchu. Dla maluchów ważne jest nie tylko to, co znajdzie się na talerzu, wielkość porcji i regularność posiłków, ale także atmosfera przy stole.

W ramach Narodowego Programu Zdrowia 2016-2020 Ministerstwo Zdrowia ogłosiło więc konkurs na uczenie dzieci w wieku od 4 do 6 lat zdrowych nawyków żywieniowych. Projekt jest skierowany do dzieci z niewielkich miejscowości z całej Polski i polega na przekazaniu w przystępny i zrozumiały sposób wiedzy na temat odżywiania.

Badania pokazują, że polskie dzieci jedzą za mało owoców, warzyw i przetworów z mleka; za to często, za przyzwoleniem rodziców, konsumują przekąski zawierające zbyt dużo cukru, tłuszczu i soli. Maluchy, tuż po skończeniu pierwszego roku życia, spożywają zaś nadmierne ilości soków owocowych. Chodzi o to by poznawały smaki, zapachy i konsystencję różnego typu jedzenia, i co ważne by odbywało się to przy wspólnym stole.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
dzieci   dieta  

POLECAMY W SERWISACH