• jobDent jobDENT
    giełda pracy

    najnowsze oferty pracy

    Szukam pracy

  • kursDent kursDENT
    szukaj szkoleń
PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Czy rzeczywiście tak długie oczekiwanie na leczenie stomatologiczne w ramach NFZ?

ms
24-12-2015, 07:37
Czy rzeczywiście tak długie oczekiwanie na leczenie stomatologiczne w ramach NFZ? Kolejka do dentysty, jak długa? (foto: sxc.hu)
NFZ podał jak długo trzeba było czekać w III kw. 2015 r. na leczenie stomatologiczne w ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego. Okazuje się, że kolejki powyżej dwóch lat rejestrowano głównie w poradniach: stomatologicznych, ortodontycznych i protetyki stomatologicznej. Tak długo na wizytę czekało zaledwie 1,2 proc. pacjentów, spośród tych którzy musieli ustawić się w kolejce.

Z problemem kolejek do stomatologa w III kw. 2015 r. borykało się 281 043 osoby.

1 proc. spośród 223,4 tys. osób czekających na wizytę w poradni stomatologicznej musiało w III kw. 2015 r. uzbroić się w cierpliwość na okres dłuższy niż 24 miesiące. Odsetek ten, w przypadku poradni ortodontycznych i protetyki stomatologicznej, był czterokrotnie wyższy i wynosił 4 proc.

Dłuższej niż jeden rok nie musieli czekać pacjenci w poradniach stomatologicznych dla dzieci oraz w poradniach chorób błon śluzowych przyzębia. Powyżej trzech miesięcy, ale nie dłużej niż 6 miesięcy na leczenie czekało 12 proc. dzieci.

17 proc. pacjentów poradni stomatologicznych czekało na wizytę od jednego do dwóch miesięcy. W przypadku dzieci taki sam czas oczekiwania dotyczył 13 proc. odsetka.

Od jednego do dwóch miesięcy aż 22 proc. pacjentów czekało na leczenie w poradni chirurgii stomatologicznej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH