PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Czy dentysta będzie miał problemy z oświadczeniami o świadczeniach?

27-12-2012, 05:02
Problemy z oświadczeniami o świadczeniach  (foto: sxc.hu)
Problemy z oświadczeniami o świadczeniach (foto: sxc.hu)
Jakie efekty przyniesie eWUŚ (Elektroniczna Weryfikacja Uprawnień Świadczeniobiorców), system, który oficjalnie ma wejść w życie 1 stycznia 2013 r.? Tego nie wie żaden lekarz związany kontraktem z NFZ (a więc i lekarz dentysta). Nie wie także Porozumienie Pracodawców Ochron Zdrowia, które zadaje na temat eWUŚ zasadnicze pytania ministrowi zdrowia Bartoszowi Arłukowiczowi.

PPOZ nie wie tego tak bardzo, że nawet w piśmie do ministra zdrowia mylnie rozszyfrowuje eWUŚ jako Elektroniczna Weryfikacja Uprawnień Świadczeniodawców.

Twórcy eWUŚ twierdzą, że system ten jest przygotowany do sprawnego obsługiwania setek tysięcy zapytań, które co dzień będą generowane. eWUŚ ma zapewnić wiarygodność danych w oparciu o informacje pochodzące z Centralnego Wykazu Ubezpieczonych (CWU). W tym jednak jest problem, bo PPOZ wie z doświadczenia, że system ten źle funkcjonuje. Teza Porozumienia jest zatem taka, że od 1 stycznia 2013 r. składanie oświadczeń (a nie eWUŚ) stanie się głównym sposobem potwierdzania prawa do bezpłatnych usług medycznych. Taka sytuacja wpłynie jednak zdecydowanie na zakres obowiązków leżących po stronie lekarzy mających podpisane kontrakty z NFZ (także lekarzy dentystów).

W ocenie PPOZ - czas, który lekarze mogliby przeznaczyć na diagnozę stanu zdrowia (uzębienia) pacjentów - trzeba będzie spędzić na tłumaczeniu pacjentom sposobu wypełnienia druku oświadczeń.

Przygotowany przez Ministerstwo Zdrowia druk jest niezrozumiały i nadmiernie obszerny (wymaga wypełnienia ok. 200 znaków). Prawidłowe wypełnienie dokumentacji będzie czasochłonne i bardzo utrudnione. Okazuje się ponadto, że konieczność przyjęcia oświadczeń dotyczyć ma m.in. osób, które nie ukończyły 18 roku życia. Tymczasem prawo do świadczeń mają wszyscy niepełnoletni obywatele, a jednak CWU nie odzwierciedla faktu, że młodzież jest ubezpieczona.

To na świadczeniodawców spadnie obowiązek drukowania, udostępniania wzorów oświadczeń i ich magazynowania - alarmuje PPOZ. Przy czym prawo nie precyzuje jak długo mają być przechowywane dokumenty. Przerzucając na świadczeniodawców obowiązki administracyjne prawodawca nie zadbał, aby szło za tym w parze stosowne wynagrodzenie.

Co gorsza, świadczeniodawca będzie zobowiązany do sprawdzania prawa do świadczeń nie tylko przed przyjęciem deklaracji wyboru - jak jest obecnie - ale przed udzieleniem każdego świadczenia zdrowotnego (ta zmiana szczególnie dotyka lekarzy POZ).

Złożenie przez pacjenta oświadczenia nie powoduje po stronie NFZ powstania obowiązku weryfikacji takiego dokumentu i wprowadzenia stosowanych zmian do CWU. Cała zatem praca lekarzy nie będzie wykorzystywana na poprawę wiarygodności systemu weryfikacji uprawnień.

NFZ przerzuca na świadczeniodawców ryzyko związane z nierzetelnością danych zawartych w CWU, pomimo że ich sumienna weryfikacja obejmująca sprawdzenie prawa do świadczeń przed ewentualną odmową ich sfinansowania jest ustawowym obowiązkiem Funduszu.

- Dajmy szansę lekarzom, by koncentrowali się na stanie zdrowia pacjenta nie zaś na stanie Centralnego Wykazu Ubezpieczonych apeluje w piśmie do ministra zdrowia Bożena Janicka, prezes PPOZ.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
lexDENT   kontraktowanie   kontrakt NFZ   Wymogi - obowiązki  

POLECAMY W SERWISACH