PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Czy aby faktycznie dentyści będą mogli wybrać „swojego” wiceprezesa NRL?

ms
01-08-2016, 08:03
Czy aby faktycznie dentyści będą mogli wybrać „swojego” wiceprezesa NRL? Kto wybierze wiceprezesa NRL? (foto: pixabay)
- To zebranie delegatów lekarzy dentystów na Krajowy Zjazd Lekarzy powinno w swoim gronie wybrać wiceprezesa NRL i przewodniczącego Komisji Stomatologicznej NRL – uważa Robert Stępień, członek KS NRL i członek Prezydium ORL w Krakowie.

Lek. dent. Robert Stępień apeluje w sprawie zmiany zasad wyboru wiceprezesa NRL. W jego przekonaniu, to zebranie delegatów lekarzy dentystów na Krajowy Zjazd Lekarzy powinno w demokratyczny sposób wskazać swojego lidera, tak jak Krajowy Zjazd wskazuje i wybiera prezesa NRL. - To zakończy nasze spory i pozwoli wrócić do normalności w dwuzawodowym samorządzie – uważa członek KS NRL.

Robert Stępień zgłasza postulat prezesowi NRL Maciejowi Hamankiewiczowi oraz Komisji Wyborczej o wycofanie się z drogi konfrontacji i postuluje o zwołanie zebrania delegatów lekarzy dentystów na KZL w terminie powakacyjnym. - W związku z tym należałoby przesunąć termin wyborów nowego wiceprezesa po 2 września 2016 r. – uważa autor apelu.

Przypomnijmy, że na 2 września zaplanowano posiedzenie zgromadzenia wyborczego NRL, podczas którego przeprowadzone zostaną wybory uzupełniające lekarza dentysty na stanowisko wiceprezesa NRL.

Apel, apelem, ale wiara w spełnienie zawartego w nim postulatu, nawet u autora wniosku, nie jest zbyt duża. Faktem jest bowiem, że obowiązujące procedury, nawet przy dobrej woli ogółu, nie dają dowolności w formule wyboru członków Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej.

Robert Stępień tak naświetla sytuację.
- Byłem na ostatnim Konwencie Przewodniczących Okręgowych Rad Lekarskich, chwilę przed odwołaniem Agnieszki Ruchały – Tyszler z funkcji wiceprezesa NRL, prosiłem wówczas Konwent o wycofanie tej procedury, niestety bezskutecznie.

- Usłyszałem wtedy, że następnego wiceprezesa wskażą demokratycznie lekarze dentyści, a uprawnieni do głosowania uszanują wybór. Zaintrygowany taką deklaracją Robert Stępień dopytywał się, czy wybór może nastąpić głosami delegatów, lekarzy dentystów. - Usłyszałem „nie powinno być problemu" – relacjonuje członek Prezydium ORL w Krakowie. Dodaje on: wtedy zacząłem się śmiać i powiedziałem, że na pewno tej chwili nie dożyję. Kilku prezesów się oburzyło. Dlatego teraz apeluję do nich, jeżeli mają odrobinę honoru, zrealizujcie swoją obietnicę.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
Robert Stępień   samorząd lekarski  

POLECAMY W SERWISACH