PARTNER PORTALU
partner portalu

Czy aby faktycznie dentyści będą mogli wybrać „swojego” wiceprezesa NRL?

ms
01-08-2016, 08:03
Czy aby faktycznie dentyści będą mogli wybrać „swojego” wiceprezesa NRL? Kto wybierze wiceprezesa NRL? (foto: pixabay)
- To zebranie delegatów lekarzy dentystów na Krajowy Zjazd Lekarzy powinno w swoim gronie wybrać wiceprezesa NRL i przewodniczącego Komisji Stomatologicznej NRL – uważa Robert Stępień, członek KS NRL i członek Prezydium ORL w Krakowie.

Lek. dent. Robert Stępień apeluje w sprawie zmiany zasad wyboru wiceprezesa NRL. W jego przekonaniu, to zebranie delegatów lekarzy dentystów na Krajowy Zjazd Lekarzy powinno w demokratyczny sposób wskazać swojego lidera, tak jak Krajowy Zjazd wskazuje i wybiera prezesa NRL. - To zakończy nasze spory i pozwoli wrócić do normalności w dwuzawodowym samorządzie – uważa członek KS NRL.

Robert Stępień zgłasza postulat prezesowi NRL Maciejowi Hamankiewiczowi oraz Komisji Wyborczej o wycofanie się z drogi konfrontacji i postuluje o zwołanie zebrania delegatów lekarzy dentystów na KZL w terminie powakacyjnym. - W związku z tym należałoby przesunąć termin wyborów nowego wiceprezesa po 2 września 2016 r. – uważa autor apelu.

Przypomnijmy, że na 2 września zaplanowano posiedzenie zgromadzenia wyborczego NRL, podczas którego przeprowadzone zostaną wybory uzupełniające lekarza dentysty na stanowisko wiceprezesa NRL.

Apel, apelem, ale wiara w spełnienie zawartego w nim postulatu, nawet u autora wniosku, nie jest zbyt duża. Faktem jest bowiem, że obowiązujące procedury, nawet przy dobrej woli ogółu, nie dają dowolności w formule wyboru członków Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej.

Robert Stępień tak naświetla sytuację.
- Byłem na ostatnim Konwencie Przewodniczących Okręgowych Rad Lekarskich, chwilę przed odwołaniem Agnieszki Ruchały – Tyszler z funkcji wiceprezesa NRL, prosiłem wówczas Konwent o wycofanie tej procedury, niestety bezskutecznie.

- Usłyszałem wtedy, że następnego wiceprezesa wskażą demokratycznie lekarze dentyści, a uprawnieni do głosowania uszanują wybór. Zaintrygowany taką deklaracją Robert Stępień dopytywał się, czy wybór może nastąpić głosami delegatów, lekarzy dentystów. - Usłyszałem „nie powinno być problemu" – relacjonuje członek Prezydium ORL w Krakowie. Dodaje on: wtedy zacząłem się śmiać i powiedziałem, że na pewno tej chwili nie dożyję. Kilku prezesów się oburzyło. Dlatego teraz apeluję do nich, jeżeli mają odrobinę honoru, zrealizujcie swoją obietnicę.

SŁOWA KLUCZOWE
Robert Stępień   samorząd lekarski  

POLECAMY W SERWISACH