PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Czego dentyści żądają od NFZ?

04-12-2012, 05:55
Komisja Stomatologiczna NRL długa lista do dyskusji
Komisja Stomatologiczna NRL długa lista do dyskusji
Wczoraj ( poniedziałek) odbyło się kolejne posiedzenie członków Komisji Stomatologicznej Naczelnej Rady Lekarskiej. Obrady poświęcone były gównie analizie sprawozdania ze spotkania Grupy Roboczej ds. Negocjacji Kontraktów Stomatologicznych z NFZ, do którego doszło 15 listopada 2012 r. w Centrali publicznego płatnika.

Oto krótka relacja o tym o czym dentyści negocjowali w trakcie listopadowych rozmów z NFZ.

Wycena świadczeń stomatologicznych

Przedstawiciele KS NRL zakwestionowali wycenę świadczeń stomatologicznych. Istnieją granice, poniżej których lekarz nie może odpowiadać za jakość wykonanych świadczeń tłumaczył dr Andrzej Baszkowski, przewodniczący Grupy Roboczej ds. Negocjacji Kontraktów Stomatologicznych z NFZ. Zaapelował on o wyliczenie kwot, które realnie oddają koszt wykonywanych świadczeń. W odpowiedzi na taki postulat przedstawiciele NFZ chcieliby zatem otrzymać przykładowe świadczenia, które samorząd ocenia za niedoszacowane.

Zastrzeżenia do zasad przeprowadzania konkursów

Dokumenty konkursowe są mało przejrzyste i sprawiają wiele trudności podczas wypełniania. Istnieje konieczność przywrócenia możliwości przyznawania punktów m.in. za stopnie specjalizacyjne (ze strony NFZ padło zapewnienie, że już trwają nad tym prace).

Zweryfikować trzeba procedurę wprowadzania punktów ujemnych za negatywne wyniki podczas kontroli, ponieważ trudno zaakceptować fakt, aby dwa razy karać za to samo.

Weryfikacja świadczeń medycznych

Otwarty pozostał spór dotyczący weryfikacji świadczeń medycznych według przedstawicieli samorządu powinna ona dotyczyć aktualnego roku i w tej sprawie dr Andrzej Baszkowski, zwrócił się o przygotowanie opinii prawnej przez zespół radców prawnych NRL.

Współczynniki korygujące dla dzieci i młodzieży

Przedstawiciele KS NRL przypomnieli o zablokowanych współczynnikach korygujących dla dzieci i młodzieży (powinny one powrócić).

Ochrona danych osobowych

Lekarz, lekarz dentysta wykonujący działalność leczniczą w ramach praktyki zawodowej bywa, że popełnia błędy związane z ochroną danych osobowych. Typowe to:

- wysyłanie przez przychodnie SMSów o terminie wizyty bez zgody pacjentów;

- wywieszanie list z nazwiskami pacjentów, którzy dostali się do lekarza na wizytę;

- nieodpowiednio zabezpieczone teczki z danymi osobowymi pacjenta (nawet brak nadzoru nad kluczami do pomieszczeń, w których znajdują się dane wrażliwe);

- przeprowadzanie wywiadu lekarskiego przy obecności innych chorych.

 

Uwaga! Kwestia ochrony danych osobowych może dotyczyć niemal każdej dziedziny praktyki lekarza. Dla przykładu w Zielonej Górze odnotowano przypadek, w którym kontrolerzy urzędów skarbowych zażądali od lekarza chirurga imiennej listy pacjentów przyjętych przez niego w latach 2008 - 2010. Gdy ten odmówił kontrolerzy zwrócili się do NFZ z prośbą o informację, jacy pacjenci otrzymali od niego recepty w latach 2008 - 2010. Po otrzymaniu stosownych danych, zwracali się bezpośrednio do pacjentów z pytaniem, czy za wizyty u kontrolowanego chirurga dostawali rachunki.

SŁOWA KLUCZOWE
newsDENT   NFZ   NRL   Inicjatywy  

POLECAMY W SERWISACH