PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Czarna magia w kontraktowaniu usług

miro
11-10-2013, 09:45
Czarna magia w kontraktowaniu usług Czarna magia w kontraktowaniu usług (foto: sxc.hu)
Właściciele gabinetów stomatologicznych, przynajmniej niektórych, zastanawiają się kiedy NFZ ogłosi konkursy na świadczenie usług medycznych w ramach systemu powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego. Czasu pozostało tyle co nic, bo wiele kontraktów kończy się ostatniego dnia grudnia, a rokowania to długa i pełna proceduralnych wybojów ścieżka.
Problem jest realny, świadczą o tym chociażby zapytania słane do wojewódzkich oddziałów NFZ. O jednej z takich wątpliwości pisaliśmy w materiale: Czy zapisywać pacjentów, skoro nie ma pewności przedłużenia kontraktu z NFZ?

Na odpowiedź satysfakcjonującą właścicieli gabinetów stomatologicznych nie ma co liczyć. Okazuje się bowiem, że OW NFZ, aby ogłosić konkurs na realizowanie świadczeń, powinno dostać z Ministerstwa Zdrowia wytyczne dotyczące tak podstawowych spraw, jak chociażby informacji o tym jakie zabiegi będą finansowane w ramach systemu powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego. Resort zdrowia nie neguje takiej potrzeby, jednak stosowne projekty rozporządzeń w kwestii zasobności tzw. koszyka świadczeń gwarantowanych, które powinny być od dawna opublikowane w Dzienniku Ustaw, wciąż są w trakcie konsultacji. Bez wykazu usług, nie mówiąc już o cenniku usług, rozmowy na temat kontraktów nie mają sensu.

NFZ próbuje bagatelizować sytuację, przedstawiając awaryjny scenariusz, w którym główną rolę odgrywać mają aneksy do dotychczas obowiązujących umów. Problem w tym, że aneksy mają to do siebie, że zazwyczaj zawierają zmiany w stosunku do pierwowzoru. Takimi zmianami są z reguły wyceny punktów. O tym, że to rzeczywisty problem piszemy tutaj.

Wiele praktyk stomatologicznych, realizujących kontrakty z NFZ, stoi przed dylematem, czy wobec niewiadomej zapisywać pacjentów na wizyty w przyszłym roku, bo taka potrzeba już występuje a z każdym dniem będzie coraz pilniejsza.

Biorąc pod uwagę stopień zaawansowania prac w Ministerstwie Zdrowia, przepisy w oparciu o które budowana będzie treść kontraktów, nie pojawią się wcześniej niż za pięć dwunasta. Z tym, że nikt konkursów na realizowanie usług medycznych nie ogłosi, nie wynegocjuje i nie podpisze w ciągu pięciu minut, które pozostaną do godziny zero.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH